Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Horké zimě zůstalo v Gaze sto mrtvých

Svět

  11:48
GAZA - Izraelská armáda se stáhla ze severní části palestinského pásma Gazy, které od soboty okupovala. Operace, při které zahynuly desítky lidí, způsobila také značné škody a především narušila křehký mírový proces. Palestinské militantní hnutí Hamas hovoří o porážce nepřítele a označuje to jako své vítězství.

Izraelci. foto: ČTK

Izraelské tanky zcela opustily uprchlický tábor Džabalíja, kde byla zničena třicítka domů. Tanky se rozmístily v bezprostřední blízkosti hranic s Izraelem či na izraelské straně. "Operace končí. Prakticky všechny naše síly se vrátily do Izraele," uvedl armádní mluvčí. Rovněž podle izraelského vojenského rozhlasu operace nazvaná Horká zima prakticky skončila.

Izraelská armáda zahájila minulý týden rozsáhlou operaci v Gaze proti bojovníkům, kteří v posledních dnech ostřelovali přilehlé izraelské území denně desítkami raket. Při tomto ostřelování přišel ve středu ve městě Sderot o život izraelský student a dalších šest civilistů bylo zraněno. Při odvetných vojenských operacích v Gaze izraelští vojáci připravili o život přes sto lidí, jen o víkendu kolem sedmi desítek.

Ještě v noci na dnešek izraelská letadla útočila proti několika cílům v pásmu a zabila nejméně čtyři Palestince. Agentury informovaly rovněž o novém přesunu izraelských pozemních sil do severní části Gazy.

Izrael si kvůli této operaci vysloužil ve světě kritiku za neúměrné použití síly a za to, že při operaci přišlo o život mnoho civilistů. Svět však rovněž odsoudil Palestince za raketové útoky na židovský stát.

Palestinská samospráva v reakci na ofenzivu přerušila všechny kontakty a mírová jednání s Izraelem, a to jen několik dní předtím, než region navštíví americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která si přeje oživit proces zahájený loni v listopadu v americkém Annapolisu.

Barak: Operace budou pokračovat
Mluvčí izraelské armády uvedl, že cílem operace bylo zasáhnout infrastrukturu teroristických skupin, které střílejí rakety na izraelské osady. Letectvo a dělostřelectvo podle něj zlikvidovaly několik dílen, kde se rakety vyráběly, a vojáci zajistili značné množství zbraní. Mluvčí zároveň upozornil, že akce s cílem zastavit ostřelování budou pokračovat.

"Cíl operace, tedy ukončit ostřelování, nebude dosažen v příštích dvou dnech, budeme v našich akcích pokračovat a musíme se připravit na vystupňování," prohlásil v neděli ministr obrany Ehud Barak. Dodal, že Hamas za zhoršení situace zaplatí. V neděli armáda oznámila, že zadržela padesátku podezřelých Palestinců. Přes rozsah izraelské ofenzivy, největší od roku 2000, vystřelili Palestinci na jižní Izrael v neděli 24 raket, při jejichž dopadu utrpěla zranění jedna osoba.

Hnutí Hamas, které kontroluje pásmo Gazy, oznámilo, že při ofenzivě zahynulo 37 jeho bojovníků a desítka dalších aktivistů. Zabiti byli v sobotu dva izraelští vojáci a další dva v neděli raněni. Podle agentury Reuters daly informace o stahování Izraelců z Gazy podnět bojovníkům Hamas k oslavám vítězství nad nepřítelem. "Nepřítel byl poražen," oznámil nejmenovaný představitel hnutí veřejnosti.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat