Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Irsku chtějí za práva gayů bojovat také v Itálii a Německu

Svět

  13:32
BERLÍN/ŘÍM - Po schválení uzákonění homosexuálních sňatků v pátečním irském referendu pracují na přiznání větších práv partnerům stejného pohlaví také Německo a Itálie. Informoval o tom rakouský deník Die Presse. V Německu mohou homosexuálové v současnosti uzavírat pouze registrovaná partnerství, Itálie žádné oficiální svazky osob stejného pohlaví neuznává.

Výsledky referenda homosexuální páry slavily už během sčítání. foto: Reuters

ěmecký spolkový kabinet bude návrh zákona, který předložil ministr spravedlnosti Heiko Maas, projednávat už ve středu. Plánovaná norma sice podle časopisu Der Spiegel nepočítá se zavedením manželství osob stejného pohlaví, výrazně prý ale posiluje právní postavení registrovaných partnerů. Ti měli doposud v podstatě stejné povinnosti jako lidé opačného pohlaví, kteří uzavřeli civilní sňatek, disponovali ale výrazně menšími právy.

Irsko umožní sňatky homosexuálů. Pro hlasovalo přes 60 % voličů

Po pátečním referendu, v němž se 62 procent Irů vyslovilo souhlas s manželstvím pro homosexuály, už k zavedení tohoto institutu v Německu vyzvali opoziční Zelení. Proti sňatkům osob stejného pohlaví se však staví vládní Křesťanskodemokratická strana kancléřky Angely Merkelové.

Také vláda italského socialistického premiéra Mattea Renziho usiluje v současnosti o legalizaci homosexuálních svazků. V místním Senátu nyní leží návrh zákona, který by v silně katolické zemi umožnil registrované partnerství. Partneři by v takovém svazku měli mít téměř stejná práva jako manželé, adoptovat by však mohli pouze biologické děti svého protějšku. Premiér nedávno slíbil, že zákon parlamentem projde ještě letos v létě. Proti normě se ale staví konzervativci z koaliční Nové centristické pravice ministra vnitra Angelina Alfana.

V Itálii dosud neexistuje žádná právní norma, která by upravovala partnerství osob stejného pohlaví. Některá města včetně Říma, Neapole, Boloně či Udine ale v minulosti do svých matrik jména homosexuálních partnerů na výraz solidarity zanesla.

Oslavy irského „yes“ v ulicích.
S homosexuály v ulicích slavily i irské politické špičky.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!