Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
25. července 2014 13:00, aktualizováno  16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chaos na Ukrajině. Co bude dál? ptá se po krachu vlády Kyjev

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval. | foto: Reuters

KYJEV Nepřehledná situace vznikla v ukrajinském vedení po čtvrteční demisi premiéra Arsenije Jaceňuka, který odstoupil po odchodu hnutí UDAR a strany Svoboda z vládní koalice. Prezident Petro Porošenko s demisí nesouhlasí a žádá hlasování o důvěře vládě. To se mělo ve sněmovně uskutečnit v pátek, ale schůze byla ukončena bez hlasování. Kabinet mezitím potvrdil ve funkci úřadujícího premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Ukrajinský prezident poslal ve čtvrtek šéfovi parlamentu Oleksandru Turčynovovi dopis, v němž vyzval sněmovnu k hlasování o důvěře vládě. Rozpad koalice podle hlavy státu není právním důvodem pro demisi kabinetu a nesmí paralyzovat chod státu. "Sněmovna je povinna dál řešit otázky státní důležitosti," napsal prezident se zřejmým odkazem na bojové operace proti povstalcům na východě země.

PÁD UKRAJINSKÉ VLÁDY

Vedení ukrajinského parlamentu v pátek oznámilo, že od premiéra obdrželo rezignační dopis. Webový portál ukrajinské vlády mezitím zveřejnil rozhodnutí kabinetu, jímž se jako úřadující premiér řízení vlády ujímá dosavadní vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Volodymyr Hrojsman. Řada ukrajinských komentátorů i politiků rozhodnutí považuje za protiústavní, protože o osobě předsedy vlády rozhoduje podle ústavy parlament a prezident, nikoli sama vláda.

Zasedání ukrajinského parlamentu.

Zasedání ukrajinského parlamentu.

O demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, měl parlament hlasovat dnes, ale schůze byla bez hlasování rozpuštěna. Poslanci nezařadili do programu ani hlasování o dvou klíčových prezidentských návrzích, které se týkají rozpočtové podpory bojových operací na východě a změny statusu strategických ukrajinských plynovodů.

Nová parlamentní schůze, na níž by poslanci měli projednat Jaceňukovu rezignaci, se uskuteční 12. srpna. Někteří poslanci podle agentury Unian usilují o to, aby se sněmovna sešla na mimořádné schůzi už během příštího týdne.

Neochromit stát

O demisi premiéra, která automaticky znamená i rezignaci celé vlády, by měl parlament hlasovat v pátek. Vedení Jaceňukovy strany Vlast oznámilo, že demisi premiéra podpoří. Vůdce bývalé koaliční strany Svoboda Oleh Ťahnybok ale prohlásil, že jeho poslanci pro rezignaci "samozřejmě" hlasovat nebudou, aby neochromili řízení státu. "Jaceňuk je premiérem právně i fakticky," komentoval situaci Ťahnybok.

Potyčka v ukrajinském parlamentu:

Odradit předsedu ukrajinské vlády od rezignace se na dálku pokusili američtí senátoři John McCain a Chris Murphy. V prohlášení, o němž informovala ukrajinská média, varují před následky odchodu vlády na stabilitu země v nynější obtížné situaci. "Chápeme důležitost parlamentních voleb, ale hlavní prioritou je nyní vítězství nad separatisty podporovanými Ruskem," stojí v dopise senátorů.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ukrajinské ústavy má prezident právo rozpustit parlament, pokud do 30 dnů nevznikne nová vládní většina. Strany UDAR a Svoboda čtvrtečním odchodem z koalice chtěly dosáhnout právě toho, aby byly po rozpuštění sněmovny vypsány nové parlamentní volby. Sám prezident Porošenko již dříve slíbil jejich uspořádání koncem letošního října.

Vitalij Kličko a Petro Porošenko.

Vitalij Kličko a Petro Porošenko.

Jejich výsledek podle odhadů sociologických společností zřejmě složení sněmovny radikálně změní. V průzkumech provedených v minulých týdnech se na prvních místech preferencí střídají hnutí Solidarita, vytvořené Porošenkem, a Radikální strana, což je populistické seskupení řízené poslancem Olehem Ljaškem. Až za nimi následují "tradiční" strany Vlast a Svoboda, ale také UDAR boxerského šampiona Vitalije Klička.

Na chvostu preferencí se ocitla dřívější vládní Strana regionů, stejně jako její spojenci komunisté. Podle některých průzkumů by se obě tyto strany ani nedostaly do parlamentu.

Na východě země se bojuje

Ve východoukrajinském Doněcku v noci pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, oznámilo v Kyjevě velení armádní protipovstalecké operace. Prakticky ze všech čtvrtí se ozývala střelba a výbuchy, několik civilistů zahynulo. Povstalci prý ostřelovali letiště v Doněcku i v Luhansku.

V Doněcku se v noci soustředily boje do okolí Československé ulice na severozápadě města, uvedla agentura Unian. Jedna žena tam zahynula po zásahu střepinou granátu, dvě mladé dívky byly při výbuchu těžce zraněny. Tlaková vlna rozbila okna okolních domů, přímý zásah údajně dostalo několik obytných budov v sousední čtvrti.

Silné bojové operace pokračují v okolí doněckého i luhanského letiště. V Luhansku na terminál povstalci zaútočili raketomety Grad. Jen během čtvrtka podle ukrajinských vojenských zdrojů granáty a rakety poškodily nebo zničily 21 luhanských obytných domů. Městská záchranná služba za čtvrtek zaznamenala 160 urgentních výjezdů. Bez proudu je v půlmilionovém městě 12 000 lidí.

Ukrajinští vojáci poblíž města Kosťantynivka v Doněcké oblasti.

Ukrajinští vojáci poblíž města Kosťantynivka v Doněcké oblasti.

V Luhanské oblasti na hranicích s Ruskem ukrajinská armáda v noci sestřelila dva bezpilotní aparáty, které v oblasti operovaly bez jakéhokoli označení, oznámil zpravodajský web Cenzor. Další podobný stroj zaznamenali pohraničních v Charkovské oblasti.

Povstalci dnes ráno oznámili, že se stáhli z důležitého města Lysyčanska, které v minulých dnech střídavě ovládali vzbouřenci a příslušníci ukrajinské Národní gardy. Město se podle ukrajinských médií dostalo pod plnou kontrolu armády, je ale po bojích zcela paralyzováno. Ve stotisícovém městě, které leží mezi Luhanskem a Slavjanskem, nefunguje dodávka elektřiny, plynu ani vody.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.