Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Po kom jde Erdogan? Čistky se dotkly armády, policistů, soudců, ale i akademiků

Svět

  6:00
ANKARA - Množství zadržených a vyhozených tureckých úředníků za uplynulé dny šokoval celý svět. Po nepodařeném puči z minulého pátku se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal zbavovat nepřátel s nevídanou razancí. Čistky za sebou zanechaly tisíce zadržených a další tisíce lidí bez práce. Dohromady zasáhly už skoro 60 tisíc lidí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: Kayhan Ozer/Pool Photo via AP)ČTK

V souvislosti se zmařeným pokusem o puč z minulého týdne podle prezidenta ve vazbě skončilo již 10 400 lidí. Dalších 4060 policie zatkla, a to včetně 103 armádních generálů.

Ač je to hlavně duchovní Fethullah Gülen, který žije ve Spojených státech a kterého Erdogan viní z osnování puče, následného „honu na čarodějnice“, jak čistky v Turecku překřtila některá zahraniční média, nezůstaly ušetřeny tisícovky úředníků, policistů ani učitelů.

Zatímco mnohé z nich Erdogan pokládá za tzv. gülenisty, jejichž příslušníky je možné nalézt ve všech strukturách turecké společnosti, stěží lze předpokládat, že se masivní propouštění a zatýkání dotkly jen jich. V některých případech navíc leží důvody ještě hlouběji.

Bezpečnostní složky
Jedním z prvních cílů byla armáda, jejíž část puč organizovala. Doposud bylo zadrženo přibližně 7500 vojáků, mezi nimi i okolo stovky generálů a admirálů.

Letecký snímek základny Incirlik

K zatýkání došlo i na základně Incirlik, kterou využívají americká letadla podnikající nálety na Islámský stát. Zadržen zde byl velitel základny, brigádní generál Bekir Ercan Van, 10 vojáků a jeden policejní šéf (více čtěte ZDE).

Čistky postihly také policii a zanechaly za sebou 8 tisíc suspendovaných a jeden tisíc zadržených strážců pořádku. Kromě toho se Erdoganovo „řádění“ rozšířilo i do řad tajných služeb, které sama turecká vláda před dvěma lety restrukturalizovala. O místo přišlo 100 jejich příslušníků.

Učitelé a akademičtí pracovníci
Početnou postiženou skupinou se ale stali zejména akademičtí pracovníci, učitelé a děkané. 21 tisícům učitelům na privátních školách byla odňata licence, 1577 děkanům byla nařízena rezignace. O práci rovněž přišlo 15 200 úředníků ministerstva školství.

Proč si Erdogan zasedl právě na ně? Podle vládního zdroje byly univerzity pro vojenské junty v minulosti velmi důležité a existuje prý podezření, že někteří lidé jsou s armádními buňkami stále v kontaktu.

V červnu v Turecku rovněž proběhly protesty. Ty stimuloval strach studentů, že se ze vzdělání vytrácí jeho sekulární charakter. Erdogan, který vidí vzestup islamizace vzdělávání jako své poslání, ostatně již po svém nástupu k moci prohlásil, že chce vychovat zbožnou generaci a začal reformovat školství.

Za dobu jeho vlády stoupnul podle serveru BBC počet dětí navštěvující náboženské školy Imam-Hatip o 90 procent. Před časem rovněž uzavřel několik škol vedených Hizmetem, tedy hnutím, jehož vůdcem jeho nepřítel Gülen je.

Zátahy na školy pokračovaly i poté. V lednu kupříkladu sepsali akademici petici, v níž odsoudili krvavé kroky Erdoganovy vlády vůči Kurdům, k nimž došlo na jihovýchodě země. Petici, v níž vyzývali k ukončení násilí, podepsalo 1200 akademiků z 90 univerzit. Z mezinárodního prostředí se k nim připojil také americký lingvista Noam Chomsky nebo slovinský filozof Slavoj Žižek. Signatáře následně začala vyšetřovat policie a 12 lidí bylo zadrženo (více čtěte ZDE).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na mimořádném zasedání Národní...
Turečtí provládní demonstranti před kancelářemi předsedy vlády. Ankara, Turecko.

Poslední ranou akademickým pracovníkům pak bylo středeční nařízení turecké vysokoškolské rady (YÖK), která nařídila všem učitelům, že nemohou opustit zemi a ti, kdo se za hranicemi již nachází, mají být ve čtvrtek ráno „zpátky v práci“.

Úředníci
Ministerstvo školství přitom nebylo jediným zasaženým orgánem. V práci náhle skončilo dalších 1500 úředníků ministerstva financí, 393 úředníků ministerstva sociálních věcí i 257 úředníků kabinetu premiéra.

Propouštělo se i mezi justičními úředníky - jejich řady nedobrovolně opustilo 3 tisíce z nich, z toho téměř polovina soudců.

Duchovní
Erdogan nakonec neušetřil ani 492 kleriků a duchovní učitelů.

Čistky přitom stále nejsou u konce, zatýkání i nadále pokračuje, dá se tedy předpokládat, že se veškeré číselné údaje ještě promění. Ve středu například bylo posláno do vazby dalších 112 lidí, mezi nimi i soudci nejvyššího soudu a prokurátoři.

Autor: