Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekordman mezi otužilci vydržel zasypaný v ledu více než 2,5 hodiny. Ven mu trčela jen hlava

Svět

  12:23aktualizováno  17:45
PRAHA/PAŘÍŽ - Trendem letošní zimy je bezpochyby otužování. Uchyluje se k němu mnohem více lidí než předtím. Důvod je prostý, stojí za tím snaha získat lepší imunitu a také moře volného času. Francouz Romain Vandendorpe je otužilec. V sobotu však tuto disciplínu povznesl na zcela jinou, extrémní úroveň, která je zřejmě pro většinu z nás nepředstavitelná.

Čtyřiatřicetiletý Francouz Romain, který běžně pracuje jako zdravotník, se rozhodl vydržet v ledu nejdelší dobu a to s tou podmínkou, že bude mít odkryté celé tělo. Z ledové pokrývky mu trčela jen hlava. foto: Romain Vandendorpe

Čtyřiatřicetiletý Francouz Romain, který běžně pracuje jako zdravotník, se rozhodl vydržet v ledu co nejdelší dobu s tím, že bude mít tělo v průhledném mrazícím boxu. Z ledové náplně mu trčela jen hlava. Pokus se uskutečnil ve městě Wattrelos v severní Francii, obecenstvo tvořila zhruba padesátka lidí. Rekord se mu nakonec stanovit povedlo, vydržel v boxu 2 hodiny, 35 minut a 43 sekund. Tím předešlý rekord z roku 2014 zapsaný v Guinnessově knize rekordů, který držel Číňan Ťin Sung-chao, pokořil o celých 40 minut.

Na soutěž trénoval Romain Vandendorpe například sezením v ledové vířivce či...
Dle serveru AFP Vandendorpe uvedl, že trénoval „překonávání lidských limitů...

Rekordy v tom, kdo zůstane po nejdelší dobu v krychli s ledem, eviduje i Světová asociace pro plavání pod širým nebem (WOWSA), která uvádí jako držitele dosavadního rekordu Rakušana Josef Köberl, který nejdříve vydržel v ledu v roce 2019 přesně 2 hodiny, 8 minut a 47 sekund, čímž také překonal Sung-chaovův rekord. V roce 2020 se Köberl do ledu dokonce vrátil a vydržel zde ještě o 22 minut a 10 sekund déle, tedy 2 hodiny, 30 minut a 57 sekund. 

I tento rekord tedy Francouz Vandendorpe nyní překonal. Podle serveru AFP uvedl, že trénoval „překonávání lidských limitů neurokognitivními technikami“ založenými na „představivosti a koncentraci“, které ho dostanou do stavu „bdělého snění“. Na soutěž trénoval například sezením v ledové vířivce či pobytem v 500litrovém mrazáku. Nechal se taky pohřbít do sněhu ve francouzském lyžařském středisku Chamonix.

„Pokud budeme trénovat a vydáme ze sebe vše, můžeme postupovat vpřed a dosahovat výsledků, které budou zlepšovat věci,“ zní otužilcovo motto.

Ledová cesta ke zdraví. Otužování posiluje imunitu a nic nestojí

Výzvou, ve které překonal chlad, vybral Vandendorpe peníze na dětskou rakovinu. „Každý může darovat jedno euro za každou minutu, kterou Romain proseděl ponořený v ledu,“ sdělil Steve de Matos, šéf Zázraku Augustinova - asociace, která se stará o děti se zákeřným onemocněním. Sdružení bylo založeno právě ve Wattrelos.

Při otužování je nutné dodržovat několik zásad. Obecně je to dlouhodobost, soustavnost a postupnost. Především však lidé musejí brát ohledy na svůj věk a zdravotní stav. Ani ten však nemusí koneckonců hrát velkou překážku.

Známým držitelem rekordu za nejdelší slečený pobyt v komoře plné ledu byl Nizozemec Wim Hof, přezdíváný The Iceman. Ten světový rekord v této disciplníně stanovil hned několikrát.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....