20. května 2015 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po Liberlandu Království. V někdejší Jugoslávii vznikl další mikrostát

Království Enklávy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Království Enklávy. | foto: Enclava.orgReprofoto

VARŠAVA Skupina polských turistů založila před necelým měsícem na slovinsko-chorvatském pomezí mikrostát, který nazvali Království Enklávy. Konstituční monarchie se nachází na území, jež podle jejích zakladatelů nepatří Lublani ani Záhřebu, a má rozlohu asi 100 metrů čtverečních. V chorvatsko-srbském pohraničí v lužním lese u Dunaje před časem založil nikým neuznávaný stát Liberland český občan Vít Jedlička.

Oficiálními jazyky Království Enklávy jsou polština, angličtina, chorvatština a čínština. Podle jednoho ze zakladatelů Piotra Wawrzyńczaka bude v tomto státu, který se rozkládá na kusu neúrodné země asi 50 kilometrů západně od Záhřebu, každý moci svobodně vyjadřovat svoje názory, studovat zadarmo a vydělávat a zároveň neplatit daně. I když oficiálně žádné občanství „nejmenšího státu Evropy“ neexistuje, prostřednictvím internetu o něj požádalo přes 5000 lidí.

Portál onet.pl připomíná, že od rozpadu Jugoslávie začátkem 90. let minulého století nadále trvají spory o přesnou podobu hranic mezi tehdy vzniklými zeměmi. Království Enklávy nikdo neuznává. „To mají všechny nové mikrostáty společné,“ připustil Wawrzyńczak.

Mikrostáty vznikaly v různých státech světa i v uplynulých desetiletích, ale přibylo jich vlivem rozšíření internetu, díky kterému se jejich zakladatelé mohou zviditelnit a přilákat tisíce „virtuálních občanů“, napsal v souvislosti s Liberlandem a Královstvím Enklávy portál britského deníku The Daily Telegraph. Rodí se z nespokojenosti lidí se zavedenými pořádky.

Království Enklávy.

Lidovky.cz, ČTK