Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Po nákaze koronavirem zemřel súdánský expremiér Mahdí, poslední demokraticky zvolený šéf vlády

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. foto: Reuters

Chartúm - Po nákaze koronavirem ve čtvrtek ve Spojených arabských emirátech (SAE) zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters.
  7:08

Záplavy v Súdánu ohrožují nejvýznamnější archeologická naleziště v zemi

Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země. Svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jež do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.
Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.

Politikova rodina minulý měsíc oznámila, že se Mahdí nakazil koronavirem. Po krátkém pobytu v nemocnici v Súdánu byl převezen na léčbu do SAE, kde byl s covidem-19 hospitalizován tři týdny. Virem se nakazilo i několik členů jeho rodiny a představitelů Lidové strany Umma, jíž Mahdí předsedal.

Zapomenutý konflikt v Súdánu pokračuje. Arabští milicionáři na velbloudech vydrancovali vesnici

Mahdí stanul v čele súdánského kabinetu dvakrát; krátce v letech 1966 až 1967 a podruhé v roce 1986. Jeho demokraticky zvolenou vládu o tři roky předčasně ukončil státní převrat.

Mahdí byl v roce 2014 obviněn ze spolupráce s rebely a z křivých nařčení, za což mu hrozil trest smrti, a uchýlil se proto do exilu v Egyptě. Zpět do Súdánu se vrátil v roce 2017 a stal se tak svědkem protestů, které vedly ke Bašírově svržení.

Súdán a Egypt si stěžují, že Etiopie začala naplňovat svou obří přehradu. Ta to odmítá, prý jen hodně napršelo

Rozsáhlé demonstrace rozpoutala v prosinci 2018 původně špatná ekonomická situace v Súdánu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila loni v sprnu až dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí. Za civilní vládu se před rokem postavil i Mahdí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat