Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Po nákaze koronavirem zemřel súdánský expremiér Mahdí, poslední demokraticky zvolený šéf vlády

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. foto: Reuters

Chartúm - Po nákaze koronavirem ve čtvrtek ve Spojených arabských emirátech (SAE) zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters.
  7:08

Záplavy v Súdánu ohrožují nejvýznamnější archeologická naleziště v zemi

Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země. Svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jež do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.
Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.

Politikova rodina minulý měsíc oznámila, že se Mahdí nakazil koronavirem. Po krátkém pobytu v nemocnici v Súdánu byl převezen na léčbu do SAE, kde byl s covidem-19 hospitalizován tři týdny. Virem se nakazilo i několik členů jeho rodiny a představitelů Lidové strany Umma, jíž Mahdí předsedal.

Zapomenutý konflikt v Súdánu pokračuje. Arabští milicionáři na velbloudech vydrancovali vesnici

Mahdí stanul v čele súdánského kabinetu dvakrát; krátce v letech 1966 až 1967 a podruhé v roce 1986. Jeho demokraticky zvolenou vládu o tři roky předčasně ukončil státní převrat.

Mahdí byl v roce 2014 obviněn ze spolupráce s rebely a z křivých nařčení, za což mu hrozil trest smrti, a uchýlil se proto do exilu v Egyptě. Zpět do Súdánu se vrátil v roce 2017 a stal se tak svědkem protestů, které vedly ke Bašírově svržení.

Súdán a Egypt si stěžují, že Etiopie začala naplňovat svou obří přehradu. Ta to odmítá, prý jen hodně napršelo

Rozsáhlé demonstrace rozpoutala v prosinci 2018 původně špatná ekonomická situace v Súdánu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila loni v sprnu až dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí. Za civilní vládu se před rokem postavil i Mahdí.

Autor:

Pronájem kancelářského / komerčního prostoru
Pronájem kancelářského / komerčního prostoru

Březanova, Třeboň - Třeboň I, okres Jindřichův Hradec
12 000 Kč/měsíc