Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po nákaze koronavirem zemřel súdánský expremiér Mahdí, poslední demokraticky zvolený šéf vlády

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. | foto: Reuters

Chartúm Po nákaze koronavirem ve čtvrtek ve Spojených arabských emirátech (SAE) zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí. S odvoláním na zdroje blízké rodině a prohlášení jeho strany o tom informovala agentura Reuters.

Čtyřiaosmdesátiletý Mahdí byl posledním demokraticky zvoleným premiérem této východoafrické země. Svržen byl v roce 1989 při vojenském puči, jež do čela země vynesl na 30 let Umara Bašíra.

Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.
Zemřel přední představitel súdánské opozice a bývalý premiér Sádik Mahdí.

Politikova rodina minulý měsíc oznámila, že se Mahdí nakazil koronavirem. Po krátkém pobytu v nemocnici v Súdánu byl převezen na léčbu do SAE, kde byl s covidem-19 hospitalizován tři týdny. Virem se nakazilo i několik členů jeho rodiny a představitelů Lidové strany Umma, jíž Mahdí předsedal.

Mahdí stanul v čele súdánského kabinetu dvakrát; krátce v letech 1966 až 1967 a podruhé v roce 1986. Jeho demokraticky zvolenou vládu o tři roky předčasně ukončil státní převrat.

Mahdí byl v roce 2014 obviněn ze spolupráce s rebely a z křivých nařčení, za což mu hrozil trest smrti, a uchýlil se proto do exilu v Egyptě. Zpět do Súdánu se vrátil v roce 2017 a stal se tak svědkem protestů, které vedly ke Bašírově svržení.

Rozsáhlé demonstrace rozpoutala v prosinci 2018 původně špatná ekonomická situace v Súdánu. Demonstranti ale zůstali v ulicích i po Bašírově pádu a požadovali rychlý přechod k civilní vládě. Násilí a nepokoje ukončila loni v sprnu až dohoda nejvyšších vojenských představitelů s opozicí. Za civilní vládu se před rokem postavil i Mahdí.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...