Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po několikadenních spekulacích by mělo být jasno. Uzbecký prezident Karimov údajně skonal

Svět

  7:12aktualizováno  17:44
TAŠKENT - Zdravotní stav uzbeckého prezidenta Islama Karimova se v pátek ráno velmi zhoršil a lékaři jej hodnotili jako kritický. Krátce před polednem agenturu Reuters informovaly tři diplomatické zdroje, že Karimov skonal. Po čtvrtstoletí vlády autokratického prezidenta se tak Uzbekistán chystá na první předání moci od získání nezávislosti. Regionální agentura Fergana už dříve tvrdila, že v pátek má být oznámeno Karimovovo úmrtí a v sobotu pak bude pohřben.

Uzbecký prezident Karimov na mezinárodním hudebním festivalu v Samarkandu. (Ilustrační foto) foto: Reuters

Osmasedmdesátiletý Karimov ležel na jednotce intenzivní péče poté, co v sobotu utrpěl krvácení do mozku. Podle pátečního vyjádření jeho kabinetu se situace za předchozích 24 hodin výrazně zhoršila. „Lékaři hodnotí (jeho stav) jako kritický,“ uvedla nejdříve uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje Slovo. Stejné vyjádření citovala i ruská agentura RIA.

Podle zdrojů agentury Reuters prezident Karimov skonal, avšak ruská agentura Interfax nejdříve vydala zprávu o jeho úmrtí, aby ji záhy zrušila. Není tedy stále stoprocentně jisté, zda je uzbecký autoritář po smrti.

Kolem Karimovovy osoby se celý týden rojily nepotvrzené informace. Místní agentura Fergana již v pondělí uvedla, že zemřel, což úřady ani Karimovova dcera nepotvrdily.

Fergana ve čtvrtek pozdě večer napsala, že v prezidentově rodném Samarkandu jsou v

PETRÁČEK: V říši stability. O politických zvířatech typu Islama Karimova

plném běhu přípravy na pohřeb. Podle informací agentury z nejmenovaného zdroje měl být skon Karimova oficiálně oznámen během pátku a v sobotu se uskuteční pohřeb.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu.

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat