12. října 2019 22:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po Německu uvalila embargo na vývoz zbraní do Turecka také Francie

Proti turecké okupaci na severovýchodě Sýrie v sobotu protestovali Kurdové i ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti turecké okupaci na severovýchodě Sýrie v sobotu protestovali Kurdové i ve... | foto: Reuters

Paříž Francie v sobotu kvůli tureckému útoku proti syrským Kurdům zastavila vývoz zbraní do Turecka. Ankaru současně varovala, že její ofenziva v Sýrii ohrožuje bezpečnost Evropy, informovala agentura Reuters. Embargo na export vojenského materiálu Turecku v sobotu vyhlásilo Německo a stejný krok již v pátek učinilo také Nizozemsko.

„S očekáváním ukončení této ofenzivy se Francie rozhodla zrušit veškeré plány na vývoz zbraní do Turecka, které by mohly být v této ofenzivě použity. Toto rozhodnutí má okamžitou platnost,“ uvádí se ve společném prohlášení francouzského ministerstva zahraničí a obrany.

„Zastavte invazi.“ V Paříži v sobotu proti postupu Turecka v severní Sýrii...
Kurdové a jejich sympatizanti se shromáždili i v druhém největším městě,...

Sdělení rovněž uvádí, že ministři zahraničí zemí Evropské unie budou ladit společnou pozici vůči Ankaře na pondělní schůzce v Lucemburku.

V Paříži v sobotu proti postupu Turecka v severní Sýrii demonstrovalo na 20 000 Kurdů a jejich sympatizantů. Demonstranti varovali, že ofenziva způsobí obnovení činnosti Islámského státu, který na francouzském území v minulosti podnikl několik krvavých teroristických útoků. Obdobné protiturecké protesty se v sobotu uskutečnily rovněž v Německu, Rakousku či Řecku.

Invazi do severovýchodní Sýrie zahájilo Turecko ve středu. Ankara tvrdí, že cílem její operace je vyčistit oblast v severní Sýrii u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

12.října 2019 v 14:10, příspěvek archivován: 12.října 2019 v 22:12

So Im in Strasbourg, France to protest against Turkey/jihadists assault on Kurds. 20 years ago I was already in the same place https://t.co/SESGqaK1rW

Podle sobotního prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) počet zabitých bojovníků z řad syrských Kurdů vzdorujících turecké invazi vzrostl na 74. Od zahájení turecké ofenzivy padlo také 49 bojovníků syrských povstaleckých skupin stojících na straně turecké armády. Počet civilních obětí bojů dosáhl podle SOHR 30. Podle OSN před boji uprchlo již 100 000 lidí, přičemž přímo ohroženo jich je téměř půl milionu.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!