Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. listopadu 2019 16:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po pěti letech se snížilo riziko ohrožení terorismem ve Velké Británii, už je jen ‚značné‘

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Stefan WermuthReuters

Londýn Británie po pěti letech snížila stupeň rizika ohrožení terorismem z druhého nejvyššího, „vážného“, na třetí „značné“. V pondělí to oznámila ministryně vnitra Priti Patelová. Tento stupeň na pětiúrovňové škále podle ní znamená, že hrozba atentátu je stále vysoká a útok může přijít bez varování.

„I přes snížení stupně hrozby je terorismus jedním z největších a nejbezprostřednějších rizik pro naši národní bezpečnost,“ uvedla Patelová v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters.

Země zažila v uplynulých letech několik teroristických útoků nebo pokusy o ně. Při atentátu v květnu 2017 v Manchesteru zemřelo 22 lidí. Jen dva týdny po tomto útoku otřásl Británií další atentát, který si v Londýně vyžádal osm obětí. V březnu při útoku v britské metropoli zemřelo pět lidí.

Naposledy byl stupeň rizika na „značné“ v roce 2014. Po atentátech z roku 2017 v zemi dvakrát krátce platil nejvyšší stupeň teroristické hrozby, který situaci označoval za kritickou, což znamená vysokou pravděpodobnost útoku v dohledné době.

Stupeň ohrožení terorismem určuje nezávislé analytické centrum pro boj s terorismem na základě informací od zpravodajských složek a vyhodnocení vnitřních a vnějších faktorů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.