3. září 2019 7:34, aktualizováno  8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Výletní loď zachvátil u Kalifornie ničivý požár. Záchranáři našli 25 mrtvých, další lidé se pohřešují

Hasiči s ohněm bojovali celou noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči s ohněm bojovali celou noc. | foto: Reuters

SANTA CRUZ Po požáru lodi u kalifornského ostrova Santa Cruz západně od Los Angeles se zatím podařilo nalézt 25 mrtvých, dalších devět lidí se stále pohřešuje, uvedla v úterý agentura Reuters. Média zprvu informovala o smrti nejméně sedmi osob. Výletní loď Conception dlouhou 25 metrů využívali hlavně potápěči k podmořským výpravám při kalifornském pobřeží.

Kvůli nebezpečným podmínkám pod lodí, ležící asi dvě desítky metrů od břehu, nemohli potápěči vytáhnout na hladinu pět nalezených těl a není jasné, kdy tak budou moci učinit.

„Měli bychom být připraveni na nejhorší,“ uvedla kapitánka Monica Rochesterová z pobřežní stráže na tiskové konferenci. Podle poručíka Matthewa Krolla se mrtví nejspíše utopili, alespoň podle stavu čtyř prvních nalezených těl. Loď, která vzplála v pondělí kolem půl čtvrté ráno místního času (půl hodiny po poledni SELČ), se ještě po třech hodinách snažily hasičské čluny uhasit, než se trosky potopily. Ostrov Santa Cruz, při jehož severním břehu loď plula, je vzdálený asi sto kilometrů západně od Los Angeles.

Po požáru lodi u kalifornského ostrova Santa Cruz západně od Los Angeles se...
Lidé dávali na památku kytky za plot.

Výletní loď Conception o délce 23 metrů využívali hlavně potápěči k podmořským výpravám při kalifornském pobřeží. Na palubě byly podle médií skoro čtyři desítky lidí. Po náhlém propuknutí požáru se podařilo skokem do moře zachránit pěti lidem z šestičlenné posádky, kteří spali na horní palubě; v nafukovacím člunu dopluli na jinou loď, The Grape Escape, kotvící nedaleko. Ostatní lidé, kteří si třídenní výletní plavbu zaplatili, spali v podpalubí. Po pohřešovaných pátraly vrtulníky, záchranná plavidla a lodě pobřežní hlídky.

Vlastníci lodě The Grape Escape, Bob a Shirley Hansenovi, řekli listu The New York Times, že spali, když je probudilo bušení na trup jejich rybářské lodi, dlouhé 18 metrů. „Když jsme se podívali ven, druhá loď byla celá v plamenech, od přídě až po záď,“ řekl Hansen. „Viděl jsem v dírách na jejím boku oheň. Každou chvíli se ozývaly výbuchy. Na něco takového se nemůžete připravit. Bylo to hrozné. Oheň byl příliš velký. Nebylo nic, co bychom mohli udělat,“ dodal.

Podle Hansena se dva členové posádky vrátili ke Conception, aby se pokusili najít lidi, kteří přežili, ale nikoho nenašli.

„Nemám žádné další informace,“ odpověděla Rochesterová na tiskové konferenci na otázku, zda se posádka pokusila pomoci ostatním lidem na palubě.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.