25. července 2018 8:00, aktualizováno  14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po protržení přehrady v Laosu bylo dosud objeveno 19 těl, stovky lidí se stále pohřešují

Lidé čekají na evakuaci na střeše potopeného domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čekají na evakuaci na střeše potopeného domu. | foto: ČTK/AP

Vientiane/Soul Při záchranných akcích na jihu Laosu, kde se v pondělí protrhla hráz rozestavěné přehrady, bylo dosud objeveno 19 mrtvých. Informoval o tom dnes laoský list Vientiane Times. Dalších 131 lidí se stále pohřešuje, uvedl později laoský premiér Thongloun Sisoulit. Záchranáři po nezvěstných pátrají. Více než 6000 osob připravilo neštěstí o domov, když voda z přehrady zaplavila okolní vesnice.

Na fotografiích, které byly zveřejněny na sociálních sítích, jsou vidět lidé sedící na střechách domů, kam unikli před záplavovými vodami. Snímky ukazují také záchranáře, jak dopravují do bezpečí místní obyvatele na lodích. Podle státních médií jsou do záchranných prací zapojeny také vrtulníky.

List Vientiane Times napsal, že pomoc záchranářů potřebuje více než 3000 osob a dosud bylo zachráněno 2851 lidí. Svůj záchranný tým na místo vyšle i Jižní Korea, jejíž firma se na konstrukci přehrady podílela. Agentura AP uvedla, že postup záchranných prací by mohly zkomplikovat silné lijáky a vichr, které meteorologové v oblasti nadále předpovídají.

Evakuace lidí z oblasti zasažené záplavami po protržení přehrady.
Evakuovaní vesničané z oblasti postižené protrhnutím přehrady v jejich dočasném...

Tragédie se stala v odlehlém regionu v provincii Attapeu na jihovýchodě Laosu nedaleko hranic s Vietnamem. Úřady vydaly výzvu k zaslání nouzové pomoci - léků, pitné vody, oblečení, potravin, peněz i dalších potřebných věcí.

Přehrada se stavěla jako společný podnik vedený jihokorejskou firmou s thajskými a laoskými partnery. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap neštěstí patrně způsobily deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství. Pod přívalem vody pak povolila hráz jedné z přidružených přehrad hlavní vodní nádrže.

Vodní elektrárna měla začít dodávat energii příští rok. Hlavním odběratelem má být Thajsko, kam má směřovat 90 procent vyrobené elektřiny.

Elektřina z hydroelektráren představuje podle agentury Reuters asi třetinu laoského zisku z exportu. Výrobu energie chce přitom Laos dále zvyšovat; do roku 2020 hodlá stávající produkci zdvojnásobit, napsal zpravodajský server BBC News. Stejný zdroj uvedl, že v roce 2017 měl Laos 46 hydroelektráren a dalších 54 jich bylo rozestavěných či plánovaných.

Skupiny na ochranu životního prostředí dlouhodobě vyjadřují obavy z hydroelektrárenských projektů Laosu a především z dopadu elektráren na řeku Mekong, její flóru a faunu i na místní obyvatele a ekonomiky, které jsou na řece závislé.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz