23. dubna 2010 20:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po řecké žádosti o finanční pomoc vypukly v Aténách nepokoje

Protesty v Aténách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Aténách | foto: Reuters

ATÉNY V ostré potyčky s policií dnes přerostla demonstrace v řecké metropoli Aténách na protest proti rozhodnutí tamější vlády požádat o mezinárodní finanční pomoc na pokrytí jejích neúnosných dluhů. Podle agentury Reuters policisté použili proti asi 2500 manifestantů slzný plyn.

"Malá skupina protestujících se pokusila prorazit policejní kordon, který jim bránil v pochodu na kanceláře Evropské unie v Aténách. Policie je rozehnala slzným plynem," sdělil agentuře policejní zdroj, který si nepřál být jmenován.Nepokoje v Aténách

Nepokoje vypukly poté, co řecký premiér Jorgos Papandreu oznámil v přímém přenosu, že žádá mimo jiné ostatní unijní státy platící eurem a Mezinárodní měnový fond (MMF) o čerpání pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč). Panují totiž obavy, že vláda bude výměnou za pomoc muset ještě více přitvrdit v úsporách na sociálních dávkách a platech státních zaměstnanců.

Podle agentury AFP mávali demonstranti transparenty s nápisy "Kapitalismus musí zaplatit za krizi", "MMF, odejdi". Asi 300 lidí se zúčastnilo protestní akce v druhém největším řeckém městě Soluni, kde skupina výtržníků zničila bankomat. Není jasné, zda i tam se demonstranti střetli s policií.

Nepokoje v Aténách

Řecko se nyní potýká s vážnými problémy, do nichž se dostalo kvůli růstu dluhů. Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného počátkem dubna většina obyvatel Řecka považuje vládní plán na snížení rozpočtového deficitu za sociálně nespravedlivý. Asi tři čtvrtiny respondentů jsou toho názoru, že negativní dopady úsporných opatření pocítí hlavně ti nejchudší, podobný podíl dotázaných pak situaci Řecka považuje za špatnou nebo dokonce velmi špatnou.

Lidovky.cz, ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz