5. prosince 2018 7:56, aktualizováno  10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novou Kaledonii zasáhlo silné zemětřesení. Varování před tsunami bylo odvoláno

Nová Kaledonie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Kaledonie - ilustrační foto. | foto: WikiCommons

Nouméa (Nová Kaledonie) Zemětřesení o síle 7,6 stupně udeřilo v noci na středu u tichomořského souostroví Nová Kaledonie. Úřady Nové Kaledonie i nedalekého souostroví Vanuatu vydaly varování před cunami a nařídily evakuaci některých pobřežních oblastí. Na pobřeží byly zaznamenány vlny dosahující výšky 1,5 až dvou metrů, žádné oběti ani větší škody ale nezpůsobily a varování bylo zhruba po třech hodinách zrušeno, napsala ve středu agentura AFP.

Podle Pacifického střediska varování před cunami (PTWC) vycházely otřesy z hloubky deseti kilometrů. Zemětřesení udeřilo v 5:18 SEČ jihovýchodně od ostrovů Loyauté, které se nacházejí necelých 200 kilometrů od novokaledonské metropole Nouméa.

„Nebezpečné vlny cunami vyvolané tímto zemětřesením jsou možné do 1000 kilometrů od epicentra u pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie,“ uvedlo PTWC. Obyvatelé pobřežních oblastí ve východním cípu Nové Kaledonie byli z tohoto důvodu vyzváni, aby se přesunuli do vzdálenosti více než 300 metrů od břehu a, pokud možno, na místa s nadmořskou výškou větší než 12 metrů. V 8:20 SEČ bylo varování odvoláno.

05.prosince 2018 v 08:20, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 08:22

New Caledonia earthquake, which has triggered a tsunami alert, was 10 km deep and about 155 km east-southeast of the Loyalty Islands. More here: https://t.co/fQRdnjeYYY https://t.co/An5BMGQYWv

„Dobrá zpráva je, že nemáme žádné zraněné a žádné škody,“ prohlásil Oliver Ciry, mluvčí novokaledonského úřadu pro civilní ochranu. Krátce přerušena byla produkce niklu, který je hlavní exportní surovinou Nové Kaledonie.

Nová Kaledonie leží v jihozápadním Tichomoří, asi 1200 kilometrů od Austrálie. S rozlohou přibližně 19.000 kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Na tomto francouzském území žije přes 200.000 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz