19. dubna 2018 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec éry Castrů. Jak šel čas s nejvýznamnějšími revolucionáři 20. století?

Fidel Castro (vlevo) a jeho mladší bratr Raúl Castro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fidel Castro (vlevo) a jeho mladší bratr Raúl Castro. | foto: ČTK

HAVANA Téměř šedesát let byla na Kubě u moci rodina Castrů. Nyní však skončilo mladšímu bratrovi zesnulého Fidela, Raúlu Castrovi, funkční období. Obhajovat svůj post se již nechystal. Po více než polovině století tedy stanul v čele Kuby někdo bez příjmení Castro, stal se jím po volbě parlamentu Miguel Díaz-Canel.

Novým prezidentem Kuby se stal Miguel Díaz-Canel. Oznámil to předseda kubánského parlamentu, podle něhož dosavadní viceprezident dostal 603 hlasů ze 604 možných.

Sedmapadesátiletý politik, který v parlamentu složil prezidentskou přísahu, nahradil ve vrcholné státní funkci o tři desetiletí staršího Raúla Castra, jenž zůstává šéfem vládnoucí komunistické strany.

Castro, který spolu s bratrem Fidelem stál v čele země od komunistického puče před téměř 60 lety, se již neucházel o žádnou funkci v nejvyšším kolektivním orgánu země, státní radě, jejíž předseda je kubánským prezidentem.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz