3. ledna 2017 10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po tragické vzpouře přeložili z brazilské věznice v Manausu část trestanců jinam

Příbuzní vězňů z věznice v brazilském Manausu, kde při vzpouře zemřelo 56 lidí,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní vězňů z věznice v brazilském Manausu, kde při vzpouře zemřelo 56 lidí,... | foto: Reuters

BRASÍLIA Po vzpouře ve věznici v Manausu na severozápadě Brazílie, během které zahynulo 56 lidí, nechaly úřady část trestanců převézt do jiného nápravného zařízení. Nepokoje ve věznici vypukly v neděli kvůli sporu dvou znepřátelených gangů.

Právě zhruba 130 členů jednoho z nich se přesunulo do jiné manauské věznice, informoval v úterý místní list O Globo.

Vzpoura ve věznici Anísio Jobim vypukla v neděli večer a brazilské policii se jí podařilo potlačit až po zhruba 17 hodinách. Podle vyšetřovatelů násilí mezi dvěma znepřátelenými gangy vypuklo zřejmě kvůli sporu o kontrolu nad obchodem s drogami ve věznici. Kromě 56 mrtvých trestanců, z nichž šest jejich vrahové sťali, podle místních médií také 184 vězněných uprchlo.

Členy jednoho z gangů v úterý vězeňská služba převezla do zařízení v centru Manausu, které bylo od října uzavřené. Úřady chtějí tímto opatřením chránit životy, uvedl šéf bezpečnosti státu Amazonas Sérgio Fontes.

V neděli vypukla vzpoura i v další manauské věznici, odkud uprchlo 72 vězňů. Podle úřadů státu Amazonas, jehož je Manaus metropolí, se mezitím podařilo policii 40 trestanců na útěku dopadnout. Ve stejný den vypukla vzpoura i ve třetím nápravném zařízení ve městě, kterou se však podařilo rychle potlačit. Podle brazilských úřadů byly akce koordinované.

Podle listu O Globo je vzpoura ve věznici Anísio Jobim co do počtu obětí druhou nejhorší v dějinách Brazílie. Zařadila se tak hned za nepokoje ve věznici v Sao Paulu v roce 1992, které si vyžádaly 111 mrtvých.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz