6. dubna 2010 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po třech měsících začínají haitské děti opět chodit do školy

Haitské děti se vrátily do škol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Haitské děti se vrátily do škol. | foto: ČTK

PORT-AU-PRINCE V haitské metropoli Port-au-Prince byla v pondělí poprvé po téměř třech měsících od ničivého zemětřesení obnovena výuka. Mnoho škol však přesto kvůli váznoucím opravám a nedostatečnému vybavení zůstává uzavřeno. Zemětřesení zničilo asi 4000 škol.

Jednou z žákyň, která se prvního řádného vyučovacího dne zúčastnila, byla dvanáctiletá Moris Rachelleová. Poslední tři měsíce pomáhala matce s hlídáním dvou mladších bratrů nebo bezcílně bloumala ulicemi. Do školy se proto velmi těšila. "Jsou tady všichni mí přátelé. Jsem šťastná, že nezůstali pod sutí," prohlásila.

Zahájení výuky znamená pro haitské děti první krok k návratu k normálnímu životu, ze kterého je vytrhlo zemětřesení. Úřady také registrací žáků získají údaje o počtu přeživších školáků.

Ne všechny školy ale v pondělí otevřely. Řada z nich byla zcela zničena nebo zůstává těžce poškozena. Rodiče jedné takové na západě haitské metropole nedovolili svým dětem vrátit se do tříd z obavy, že by případný další otřes mohl budovu zbortit. Vedení ústavu proto výuku o týden odložilo. Vláda přislíbila zajistit školám pro výuku stany, jejich dodávky ale váznou.Haitské děti se vrátily do škol.

Zatím nejsou známy žádné údaje o počtu škol, které v pondělí skutečně zahájily výuku. Vyučování spustilo mnoho soukromých škol, protože jejich vedení dokázalo zajistit nouzové stany.

Zemětřesení zemi zasáhlo 12. ledna. Napáchalo škody za téměř osm miliard dolarů, přímo zasáhlo 1,5 milionu lidí. Katastrofa si podle haitské vlády vyžádala více než 300.000 životů a zhruba stejný počet zraněných. O domov přišlo kolem jednoho milionu lidí. Mnoho z nich stále žije na ulici a řešení jejich situace představuje jeden z nejnaléhavějších současných problémů na Haiti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!