Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

17 minut let MH370 nikdo nepostrádal. Záchranná akce začala až za 4 hodiny

Kazachstán

  15:31aktualizováno  15:48
DHÁKA - V den, kdy se ztratilo malajsijské dopravní letadlo, si 17 minut nikdo nevšiml, že zmizelo z radarů. Oficiální záchranná operace pak byla zahájena až po čtyřech hodinách. Vyplývá to z předběžné zprávy o březnovém zmizení letadla s 239 lidmi na palubě, kterou zveřejnilo malajsijské ministerstvo dopravy a ze které citovala americká CNN.

Pátrání po zmizelém letadle pokračuje. foto: ČTK

Malajsie zprávu nejprve poskytla Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), nyní pětistránkový dokument zaslala médiím. Zpráva odhaluje, že letoun, který směřoval z Malajsie do Číny, zmizel z radaru v Kuala Lumpur 8. března v noci v 1:21 místního času. Tehdy měla posádka kontaktovat letové dispečery ve vietnamském Ho Či Minově Městě.

Jenže nic takového se nestalo. Trvalo pak 17 minut, než se vietnamští dispečeři začali Malajsijců ptát, kde se letadlo nachází. Poté nastala čtyřhodinová proluka - mezi chvíli, kdy bylo zjištěno, že letadlo zmizelo a okamžikem, kdy úřady zahájily záchrannou operaci.

Pátrací akce po zmizelém letu MH 370.

Zpráva nevysvětluje, co se dělo v těchto čtyřech hodinách, říká jen, že Malajsie tehdy kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tyto čtyři hodiny ale mohly být rozhodující, poznamenala CNN. Ve zprávě malajsijské ministerstvo dopravy rovněž doporučuje Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby bylo zavedeno sledování civilních dopravních letadel v reálném čase. Letošní zmizení letounu Malaysia Airlines i zmizení stroje Air France v roce 2009 jsou prý důkazem toho, že podobné sledování by bylo prospěšné. "Dvakrát za posledních pět let došlo k případu, kdy obrovské dopravní letadlo zmizelo a jeho poslední pozice není známá. Tato nejistota vedla k závažnému problému při lokalizování letadla v čase," uvedlo ministerstvo.

Nová stopa?

Bangladéš vyslala dvě námořní fregaty do míst, kde australská soukromá společnost GeoResonance údajně odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a mohlo by tak jít o trosky ztraceného malajsijského letadla. Lodě vyrazily do Bengálského zálivu, do vzdálenosti 5000 kilometrů od hlavního centra dosavadního hledání v jižní části Indického oceánu, uvedla americká CNN. Malajsijské úřady by měly ve čtvrtek zveřejnit zprávu o vyšetřování zmizení letadla.

"Až se tam dostanou, prohledají to místo a ověří veškeré informace," uvedl velitel bangladéšského námořnictva Rašíd Ali. Středisko, které pátrací operace řídí, tvrzení australské firmy již dříve odmítlo jako vysoce nepravděpodobné. Jak ale uvedli experti, vyšetřovatelé přesto nemají jinou možnost, než to alespoň prověřit.

"Na vyšetřovatele bude vyvíjen tlak, aby tuto variantu odmítli," uvedla Mary Schiavová, americká expertka, která pracovala pro ministerstvo dopravy. "Myslím si, že v současnou chvíli, kdy pátrání trvá šest týdnů a nemá žádné výsledky, uvázli téměř na mrtvém bodě. Musí se tam proto jet alespoň podívat," dodala k místu v Bengálském zálivu.

Argumentů je několik

Společnost GeoResonance s hledáním započala 10. března, tedy dva dny po zmizení letadla. Porovnání snímků podle vyjádření mluvčího společnosti Davida Popa dokazuje, že trosky zobrazené na nynějších snímcích oblasti, asi 190 kilometrů od pobřeží Bangladéše, nejsou viditelné na snímku z 5. března, tedy z data před pádem letadla. Dalším argumentem je prý shoda chemického složení - hliník, titan, měď, či slitiny oceli - nalezených trosek a materiálů, ze kterých se sestával malajsijský letoun Boeing 777. "Společnost neříká, že toto je let MH370, nicméně mělo by to být vyšetřeno," uvedla GeoResonance ve svém prohlášení.

Neznámý předmět na hladině Indického oceánu, na nějž narazil novozélandský pátrací tým. Úřady uvedly, že žádný z doposud nalezených předmětů nijak nesouvisel s katastrofou letu MH 370.

Letecká společnost Malaysia Airlines ve čtvrtek sdělila příbuzným cestujících v osudném letu, aby se odstěhovali z hotelů, kde dosud čekali na jakékoli zprávy z vyšetřování, a vrátili se domů. Aerolinky rovněž oznámily, že do 7. května uzavřou svá centra, která po světě zřídily na pomoc postiženým rodinám. Fungovat budou jen dvě střediska v Kuala Lumpur a Pekingu. V blízkém kontaktu s příbuznými prý budou i prostřednictvím telefonátů a schůzek.

Pátrání už bylo ukončeno

Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu. Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu.

Rozsáhlé letecké pátrání po hladině Indického oceánu bylo ale ve středu oficiálně ukončeno. A hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna.

Autoři: ,