29. ledna 2017 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aerolinky v problémech: Kvůli Trumpovi budou mít potíže s výběrem personálu

Aerolinky Iran Air. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aerolinky Iran Air. | foto: Iran Air

NEW YORK Nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakázat vstup do země občanům sedmi afrických a blízkovýchodních zemí letecký průmysl zaskočilo. Vstoupit do USA tak nemohly posádky leteckých společností z těchto zemí, informovalo v e-mailem rozeslaném prohlášení Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), jež v neděli citovala agentura Reuters.

Americké aerolinky začaly po pátečním vydání Trumpova nařízení z letů do USA vylučovat občany Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, jejichž vstup do USA prezident dočasně zakázal.

Nařízení se ale vztahuje i na posádky letadel a některé letecké společnosti budou mít potíže s výběrem leteckého personálu pro lety do USA, uvedla IATA. Aerolinkám také hrozí obchodní ztráty. Například v roce 2015 Spojené státy navštívilo 35 tisíc lidí z Íránu.

„Většina tohoto nejnovějšího vývoje se odehrála přes víkend, kdy byl navíc podpůrný tým IATA na služební cestě. Bohužel tak naše reakce byla pomalejší, než bychom chtěli,“ uvedla IATA. „Ještě je třeba zodpovědět celou řadu otázek.“ Nařízení prezidenta Trumpa zakazuje na dobu devadesáti dní vstup do USA držitelům pasů ze sedmi zmíněných zemí. IATA byla informována, že občané s trvalým povolením k pobytu v USA, tedy držitelé zelených karet z těchto zemí, budou ze zákazu vyloučeni.

Ovšem oficiální činitel Trumpovy vlády novinářům řekl, že držitelé zelených karet z daných zemí musí kontaktovat americký konzulát a zjistit, zda se mohou vrátit. To ke zmatku leteckých společností jen přispělo.

Trump, který zároveň dočasně pozastavil proces přijímání imigrantů do USA, hodlá omezení uvolnit až po zpřísnění prověrek potenciálních přistěhovalců ze zemí, jež Washington považuje za rizikové vzhledem k terorismu. Prezident v sobotu prohlásil, že jeho krok funguje a není namířen proti muslimům.

ČSA zatím kvůli nařízení Trumpa žádné požadavky neobdržely

České aerolinie (ČSA) zatím neobdržely od svého amerického partnera, společnosti Delta Airlines, žádné informace ani požadavky v souvislosti s aktuálním nařízením nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zákazu vstupu některých národností do USA. Řekl to dnes mluvčí ČSA Daniel Šabík. ČSA pravidelné spoje do Spojených států neprovozují, je nutný přestup v jiném evropském městě."Finální kontrolu provádí provozující dopravce na posledním úseku. Což je v našem případě je Delta Airlines," upřesnil Šabík.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz