Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po týdnech odkládání začnou opět pobrexitová jednání. Na klíčové smlouvy zbývá už jen pár měsíců

Týmy Michela Barniera a Davida Frosta vedly rozhovory o budoucích vztazích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Týmy Michela Barniera a Davida Frosta vedly rozhovory o budoucích vztazích... | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Vyjednávání o smlouvách, které stanoví vztahy mezi Evropskou unií a Velkou Británií po konci přechodného období, přerušila po prvním kole pandemie koronaviru. Na dohodu o rybářství mají vyjednavači čas jen do července.

„Evropská unie a vláda Spojeného království se dohodly, že příští týden znovu spustí pobrexitová jednání, během nichž se skrze telekonferenci budou řešit otázky obchodu a rybolovu,“ informoval ve středu deník The Guardian.

Obě strany již po středečním telefonátu britského vyjednavače Davida Frosta a jeho protějška Michela Barniera vydaly tříkolový plán vyjednávání, kterým chtějí vrátit důležitá jednání zpátky do původních kolejí.

Po brexitu, na který došlo letos 31. ledna, měly začít ihned nová jednání o definitivní formě vztahů po přechodném období, které premiér Boris Johnson zkrátil z dvou let na pouhých 11 měsíců. Zatím však došlo pouze na jedno kolo vyjednávání, než dohady přerušila pandemie a především fakt, že hlavní osobnosti musely do izolace.

Samotný unijní vyjednavač Barnier byl pozitivně testován na koronavir a na několik týdnů musel do izolace. Frost zastupující Velkou Británii putoval do izolace rovněž, protože se u něj také objevila nemoc covid-19. V současnosti jsou oba muži již mimo riziko ohrožení života a vyjednávání tak mohou pokračovat.

Podle společného prohlášení se obě strany shodly na „identifikaci hlavních oblastí neshod a sblížení“ a příští týden tak započnou hovory, „aby byl zajištěn skutečný pokrok ve vyjednávání do června.“

Další jednání jsou pak naplánovaná na květen a červen. Jasná témata jednání zatím vyjednavači neoznámili. Podle deníku The Guardian by ale britská vláda měla v nadcházejícím týdnu předložit 11 priorit týkajících se obchodu, bezpečnostní spolupráce a rybolovu.

Někteří diplomaté se ale již teď domnívají, že nebude možné stihnout některé záležitosti (speciálně otázku rybolovu) vyjednat do prvního termínu v červenci a Británie tak bude muset požádat EU o prodloužení přechodného období.

Londýn má čas na tuto žádost do 1. července, podle odborníků by ale nejspíš EU požadovala výměnou po Británii příspěvek do unijní kasy za delší přístup k jednotnému trhu. Podle původní dohody o brexitu může být přechodné období prodloužené jednou až na dva roky.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...