Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Po zemětřesení v Pákistánu vystoupil z moře nový ostrov

Svět

  11:37aktualizováno  14:48
ISLÁMÁBÁD - Ostrůvek, který vytvořilo v úterý u pákistánských břehů v Arabském moři mocné zemětřesení o síle 7,7 stupně, fascinuje místní obyvatele. Odborníci mu ale nepředpovídají dlouhý život, napsala ve středu agentura AFP.

Nový ostrov? Tento útvar se po zemětřesení vynořil z moře nedaleko pobřeží foto: Reuters

Úterní otřesy postihly provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu, kde usmrtily přes 320 lidí a statisíce dalších osob jimi byly zasaženy. Nedaleko přístavu Gvadar, asi 400 kilometrů od epicentra zemětřesení, šokoval místní obyvatele nový kus země, který se vynořil nad mořskou hladinu.

Pákistánský přístav Gvadar

Pákistánský přístav Gvadar

Mořský biolog z pákistánského státního ústavu oceánografie Muhammad Daníš uvedl, že tým expertů již nový útvar navštívil a zjistil, že z něj stoupá metan.

"Náš tým zjistil, že z povrchu ostrova vyvěrají bubliny, které při škrtnutí zápalkou hoří. Jedná se o metan," řekl Daníš ve zpravodajském pořadu televize GEO.

 Ostrov má podle nejnovějších informací agentury AFP výšku asi 20 metrů, délku zhruba 100 metrů a šířku asi 40 metrů. Nachází se 200 metrů od pobřeží.

Pákistánci se procházejí po ostrově, který se vynořil z moře po silném zemětřesení

Gary Gibson, seizmolog z univerzity v australském Melbourne, prohlásil, že nový ostrov bude pravděpodobně bahenní sopka vytvořená probublávajícím metanem, jenž při zemětřesení vytlačil vzhůru další materiál.

"V této oblasti se již něco podobného odehrálo dřív, ale je to určitě neobvyklá a velmi vzácná událost," dodal Gibson, podle nějž je "hodně zvláštní", že k takovému jevu došlo 400 kilometrů od epicentra otřesů.

Takzvaný ostrov není pevná struktura, ale množství bahna, které postupem času zničí a rozptýlí činnost mořských vln, domnívá se australský vědec.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve stejné oblasti k podobné události došlo již v roce 1945, kdy zemětřesení o síle 8,1 stupně zformovalo bahenní vulkány nedaleko přístavu Gvadar.

Profesor Šamim Ahmad Šajch, šéf katedry geologie na univerzitě v Karáčí, je přesvědčen, že ostrov, který nebyl pojmenován, se ztratí během týdne až několika měsíců.

Šajch uvedl, že k těmto jevům dochází u pobřeží provincie Balúčistán kvůli složitým vztahům mezi tektonickými deskami v oblasti. Pákistán leží blízko střetu tří litosférických desek - indické, arabské a euroasijské.

Australský seizmolog Gibson upozornil, že ostrov se značně liší od trvalých zdvihů půdy při velkých zemětřeseních způsobených podsouváním litosférických desek. Tyto jevy jsou poměrně běžné v takzvaném tichomořském ohnivém prstenci. Zemětřesení o síle osmi stupňů v oblasti Šalamounových ostrovů v roce 2007 zvedlo o tři metry výš ostrov Ranogga, takže byly odhaleny dříve ponořené útesy oblíbené potápěči a byli usmrceni pestrobarevní koráli.

Také při mocném zemětřesení u břehů Sumatry, které vyvolalo v roce 2004 v oblasti Indického oceánu ničivé tsunami, bylo vytlačeno nad mořskou hladinu několik ostrovů, zatímco jiné se naopak potopily.

Země se otřásla a z moře vystoupil ostrov:

Autor: