15. srpna 2019 12:58, aktualizováno  15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po zrušení zákazu vplula španělská loď se 147 migranty do italských vod, do přístavu však zatím nesmí

Posádka lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, na jejíž palubě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, na jejíž palubě... | foto: Reuters

Řím/Madrid Loď španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms se 147 migranty z Afriky, která od 1. srpna čekala u ostrova Lampedusa, ve čtvrtek vplula do italských vod. Učinila tak poté, co jí ve středu italský soud zrušil zákaz vstupu do italských vod. Zatím není jasné, kdy loď zakotví v přístavu, neboť o tom panují spory v italské vládě. Její předseda Giuseppe Conte ve čtvrtek oznámil, že ochotu převzít migranty z lodě mu vyjádřilo šest evropských zemí.

Conte to oznámil v otevřeném dopise, který zveřejnil na facebooku a který je určen ministrovi vnitra Matteu Salvinimu. Uvedl v něm, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Rumunsko, Portugalsko, Španělsko a Lucembursko.

Migranti na palubě španělské záchranné lodi Open Arms.
Migranti na palubě španělské záchranné lodi Open Arms.

„Máme na dohled zemi. Lampedusu. Salviniho dekret je pozastaven, jsme v italských vodách s povolením. Zatím nejsme v přístavu, ale konec té noční můry se blíží,“ napsala organizace Proactiva Open Arms na Twitteru. Už předtím uvedla, že zatím nemá povolení pro vstup do přístavu.

Správní soud v Římě ve středu totiž předběžným opatřením zrušil jen zákaz vstupu do italských vod, aby „byla umožněna záchrana lidí na palubě“. Část z nich je na moři už od 1. srpna. Posádka plavidla migranty nalodila při několika záchranných operací u Libye. Italské úřady od té doby povolily vylodění jen několik nemocným, dětem a těhotným ženám.

Itálie i Malta začaly uzavírat své přístavy lodím nevládních organizací loni po předchozích velkých migračních vlnách a kvůli neschopnosti EU migrační krizi systematicky řešit. Vylodit z plavidel nevládních organizací s migranty nechávají tyto dvě země pouze lidi se zdravotními potížemi či těhotné ženy.

Zákaz vstupu lodí nevládních organizací s migranty prosadil italský vicepremiér Matteo Salvini, který razí od svého loňského nástupu do úřadu ministra vnitra přísnou protiimigrační politiku. Itálie se v minulých letech potýkala s velkou migrační vlnou.

O povolení vpustit loď do přístavu se nyní přou ministři italské vládní koalice, která se minulý týden rozpadla. Zatímco ministr vnitra Salvini (šéf strany Liga) i ve čtvrtek zopakoval, že loď do přístavu nepustí, ministryně obrany Elisabetta Trentaová ze strany Hnutí pěti hvězd se vstupem do přístavu souhlasí. „Nepodepíši nic proti humanitě,“ uvedla ministryně.

Humanita či pašeráctví?

„Humanita neznamená pomáhat pašerákům (lidí) a nevládním organizacím,“ reagoval na Twitteru Salvini, který minulý týden kvůli dlouhodobým sporům ve vládní koalici a narůstající popularitě jeho strany podal s cílem předčasných voleb do parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

„Pro mě humanita znamená investovat do Afriky, a ne jen tak samozřejmě otevírat italské přístavy,“ dodal Salvini. Ten už ve středu po rozhodnutí italského soudu podepsal nový dekret zakazující lodi vplout do italských vod.

Španělsko podle deníku El País zřejmě přijme část migrantů z této lodi, pokud se na převzetí dalších dohodnou další země EU; neformální jednání vedou s Evropskou komisí o této věci i Francie a Německo. Oficiálně zatím španělská vláda převzetí nepotvrdila. Madrid se dosud stavěl odmítavě ke kauze lodi Open Arms mimo jiné proto, že Španělsko se samo potýká s velkou migrační vlnou z Afriky u svých břehů.

Na povolení vstupu do některého z evropských středomořských přístavů čeká mezi Lampedusou, Maltou a Libyí i loď Ocean Viking, na jejíž palubě je přes 350 afrických migrantů včetně sedmi desítek nezletilých.

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz