Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pobřeží slonoviny v chaosu. Po volbách má dva prezidenty

Svět

  21:03
ABIDŽAN - Dosavadní prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo po sporných prezidentských volbách složil přísahu a ujal se nového mandátu. Řada zahraničních představitelů včetně zástupců OSN či USA však jeho postup odmítá.

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Příznivci opozice vyšli do ulic. foto: APČTK

Podle ústřední volební komise totiž nedělní druhé kolo voleb vyhrál Gbagbův protikandidát Alassane Ouattara, který rovněž složil prezidentskou přísahu. Západoafrická země se tak se dvěma prezidenty ocitla v politické krizi.

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Prezident Laurent Gbagbo (vlevo) a kandidát opozice Alassane Ouattara.

Ouattara předložil přísahu písemně ústavnímu výboru, jehož předseda Paul Yao N'dré ji obdržel v sobotu ráno, napsala agentura

Kouzla s čísly

Podle ústřední komise hlasování 28. listopadu vyhrál opoziční předák Ouattara s 54,1 procenty hlasů. Ústavní výbor ovšem přiznal Gbagbovi těsné vítězství 51,5 procenta hlasů.

Gbagbův pětiletý mandát vypršel v roce 2005. Prezidentské volby pak úřady této západoafrické země na pobřeží Guinejského zálivu šestkrát odložily.

AFP. Právě ústavní výbor ale zrušil původní výsledky voleb, podle nichž vyhrál Ouattara, a vítězství připsal Gbagbovi.

Slavnostní ceremoniál s Gbagbem se v prezidentském paláci odehrál jen den poté, co ústavní výbor Pobřeží slonoviny vedený Gbagbovými stoupenci výrok ústřední volební komise s poukazem na údajné volební podvody odmítl a po anulaci statisíců hlasů za vítěze prohlásil Gbagba. Jeho verdikt je v tomto sporu konečný. Dosavadního prezidenta podpořila také armáda.

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Příznivci opozice slaví vítězství. Triumf se ale záhy změnil ve vztek.

Americký prezident Barack Obama, generální tajemník OSN Pan Ki-mun nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy nicméně za vítěze voleb považují Ouattaru. Za legitimního vítěze ho označil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. K respektování výsledku ohlášeného volební komisí vyzval západoafrický regionální blok ECOWAS.

Staronový prezident Pobřeží slonoviny Gbagbo prohlásil, že odmítá zahraniční vměšování. "Budu spolupracovat se všemi zeměmi na světě, ale naší svrchovanosti se nikdy nevzdám," řekl podle Reuters Gbagbo krátce po svém uvedení do úřadu.

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Prezident Laurent Gbagbo.

Dosavadní premiér a šéf někdejšího povstaleckého sdružení Nové síly (FN) Guillaume Soro oznámil, že za prezidenta uznává Ouattaru a spolu s ostatními členy kabinetu podal posléze demisi právě do jeho rukou. Ouattara jej ve funkci ponechal.

Uznat Gbagba za prezidenta odmítla i Africká unie. Podle Reuters podnikne kroky proti osobám, které nerespektují výsledky vyhlášené volební komisí. S Gbagbem nebude spolupracovat ani Mezinárodní měnový fond, pokud jej neuzná OSN. Ta již Gbagba odmítla.

Prezidentské volby vyvolaly v Pobřeží slonoviny nepokoje. Příznivci opozice vyšli do ulic.

V zemi v posledních deseti dnech při povolebních násilnostech zahynulo nejméně 15 lidí. V noci na sobotu byla v metropoli Abidžanu navzdory zákazu vycházení slyšet střelba, po které byla podle agentury AFP nalezena dvě těla. Ouattarovi stoupenci pokračovali v protestech proti dosavadnímu vývoji a v Abidžanu a dalších městech zapalovali pneumatiky.

Podle opozice může odmítnutí Ouattarova vítězství oživit jeho podporu u někdejších povstalců, kteří ovládají severní část země rozdělené po krátké občanské válce na přelomu let 2002-2003. Letošní volby měly být krokem k jejímu sjednocení.

Autor: