Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počasí je vyšší moc, ale Ovčáčkova fotka na pohřbu je proti etiketě, říká Špaček

Ladislav Špaček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Špaček | foto: MAFRA - Michal Sváček

PRAHA Jestli za pozdní příjezd české delegace na čtvrteční pohřeb prvního slovenského prezidenta Michala Kováče mohlo počasí, pak si s tím nemohl poradit nikdo, říká odborník na etiketu Ladislav Špaček. Proti etiketě se však podle něj provinil mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček, který fotografoval dění na státním pohřbu přímo v kostele.

Oficiálním důvodem, proč se prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus objevili na pohřbu bývalé slovenské hlavy státu později, jsou špatné povětrnostní podmínky. „Důvodem zpoždění bylo špatné počasí při letu do Bratislavy,“ vysvětlil mluvčí Ovčáček.

Podle bývalého mluvčího Ladislava Špačka, který pro prezidentskou kancelář pracoval v době prezidentování Václava Havla, je to oprávněný důvod ke zdržení i na takovou významnou událost, jako je státní pohřeb. „Jestliže se do toho vloží vyšší moc, povětrnostní podmínky, počasí, nebo něco takového, neporadí si s tím nikdo, ani prezident republiky ani britská královna,“ řekl Špaček s tím, že v takovém případě to pořadatelé smutečního obřadu pochopí.

Nejvyšší autoritou je při takových příležitostech podle Špačka pilot letadla. „Jestliže pilot ohlásí posádce včetně prezidenta, že jsou neletové podmínky, nebo z nějakých důvodů musí let oddálit, i prezident se tomu musí podřídit,“ uvedl bývalý mluvčí.

Česká delegace s prezidentem Zemanem dorazila se zpožděním a rakvi s pozůstatky...

Česká delegace s prezidentem Zemanem dorazila se zpožděním a rakvi s pozůstatky slovenského prezidenta se podle portálu sme.sk poklonila na hradním nádvoří

Připomněl případ pádu polského letadla v ruském Smolensku v dubnu 2010. „Tam asi ta autorita prezidenta a jeho týmu byla vyšší než pilotova a stálo je to životy,“ řekl Špaček. Ve vládním speciálu tehdy seděla početná polská delegace v čele s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským. Na palubě byli i další politici a vysoce postavení armádní představitelé.

Špaček se jako odborník na etiketu vyjádřil i k fotografii, kterou současný Zemanův mluvčí Ovčáček pořídil přímo na ceremonii v kostele při zádušní mši. „Chápu, že mluvčí chtěl mít dokumentární fotografii prezidenta, aby ji mohl umístit na sociální sítě. Já jsem ale stará škola, respektoval bych důstojnost obřadu a prostředí kostela sv. Martina,“ vyjádřil svůj názor Špaček.

Dodal, že je to prohřešek proti etiketě, kterého by se členové delegací na tak vysoké úrovni měli vyvarovat. „Od toho tam jsou oficiální fotografové a média. Mají pro ně i vyhrazený prostor,“ uzavřel odborník na etiketu a posteskl si, že dnes sociální sítě vládnou světu.

Miloš Zeman a Václav Klaus při pietním ceremoniálu na Bratislavském hradě

Miloš Zeman a Václav Klaus při pietním ceremoniálu na Bratislavském hradě

O tom svědčí i případ amerického prezidenta Baracka Obamy, který před třemi lety spolu s tehdejším britským premiérem Davidem Cameronem a dánskou expremiérkou Helle Thorning-Schmidtovou pořizoval selfie na pohřbu jihoafrického bojovníka za lidská práva a exprezidenta Nelsona Mandely.

Fotografování na pohřbu významného státníka bylo bráno jako nepřípustné, vlna kritiky se snesla na všechny tři politiky. Podle některých expertů pak dokonce přispěla k pádu dánské premiérky Thorning-Schmidtové.

Prezident Zeman dorazil se zpožděním
Slovenský prezident Andrej Kiska kondoluje vdově Emílii Kováčové
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!