Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tepelná kupole nad Evropou. Po rekordním září přijde vedro i v říjnu

Nápis na teploměru místní lékárny ukazuje teplotu 33 stupňů ve francouzském Chamonix, v pozadí se tyčí silueta Mont Blanku. foto: Reuters

Letošní září přineslo nad Evropu anomální teploty a druhý podzimní měsíc nebude jiný. Meteorologové totiž na začátek října předpovídají novou vlnu veder. Nad západní Evropou se má opět rozšířit silná tepelná kupole, napsal server Severe Weather Europe. Na Pyrenejský ostrov se vrátí třicítky, stejně tak do Francie. Do jižní Británie se mají vrátit nižší dvacítky.
  21:11aktualizováno  21:45

Vlna veder má podle webu Severe Weather Europe. nejprve postihnout jihozápadní Evropu, poté postupně západní a střední Evropu. Během víkendu se má rozšíří na velkou část kontinentu.

V jižní Anglii mají teploty dosáhnout kolem 23-25 °C, v Beneluxu a Německu budou panovat střední až vyšší dvacítky. Francie by měla dosáhnout na 35 °C, ve Španělsku a Portugalsku lze očekávat hodnoty ještě vyšší.

„Mějme na paměti, že Evropa nyní vstupuje pouze do druhého podzimního měsíce, z meteorologického hlediska jsou tedy takové předpovědi pro toto období extrémně vysoké,“ uvedl web o počasí.

Rekordní vlna veder v září

Nejteplejší září v dějinách meření zažila Francie, Švýcarsko, Německo i Rakousko. Průměrná teplota ve Francii byla letos v září asi o 3,5 °C nad průměrem z let 1991 až 2020 a zároveň nejvyšší od začátku měření v roce 1900. Ve Švýcarsku byly teploty 3,8 °C nad průměrem a zářijové teploty byly nejvyšší od roku 1864.

Rekord padl také v Rakousku, kde rtuť teploměru pozorují už 257 let či v Německu, kde se měří od roku 1881.

Ve Francii byla letos v září průměrná teplota 21,5 °C a překonala předchozí extrémně teplá září z let 1949 a 1961. Klimatoložka Christine Berneová z Météo-France uvedla, že vlny vedra lze teď kvůli změnám klimatu očekávat od jara prakticky do začátku října. Ve Francii padají teplotní rekordy už 20 měsíců v řadě, napsala agentura AFP.

Podle předběžné bilance Německé meteorologické služby (DWD) bylo září 2023 v Německu nejteplejší od začátku měření v roce 1881. Průměrná teplota činila 17,2 °C, což je o 3,4 °C víc než aktuálně používané referenční období let 1991 až 2020. Dosavadní maximální průměr za září v Německu byl 16,9 °C, který meteorologové naměřili v letech 2006 a 2016, uvedla agentura DPA.

„Výjimečné teploty v letošním rekordním září v Německu jsou dalším důkazem toho, že se nacházíme uprostřed klimatických změn,“ uvedl Tobias Fuchs, vedoucí oddělení klimatu a životního prostředí v DWD. Končící měsíc podle něj byl také druhým nejslunečnějším v dějinách měření a zapsal se i výrazným suchem.

Předběžné výsledky rakouských meteorologů ukazují, že také v této hornaté zemi zažili nejteplejší září v dějinách. Teplota v rakouských nížinách byla ve srovnání s referenčním obdobím o 3,2 °C vyšší a na horách o 4,2 °C vyšší. K rekordu přispělo velmi slunečné počasí i absence studené vlny, napsala rakouská agentura APA.

Autoři: ,