Vlna veder má podle webu Severe Weather Europe. nejprve postihnout jihozápadní Evropu, poté postupně západní a střední Evropu. Během víkendu se má rozšíří na velkou část kontinentu.
V jižní Anglii mají teploty dosáhnout kolem 23-25 °C, v Beneluxu a Německu budou panovat střední až vyšší dvacítky. Francie by měla dosáhnout na 35 °C, ve Španělsku a Portugalsku lze očekávat hodnoty ještě vyšší.
„Mějme na paměti, že Evropa nyní vstupuje pouze do druhého podzimního měsíce, z meteorologického hlediska jsou tedy takové předpovědi pro toto období extrémně vysoké,“ uvedl web o počasí.
Rekordní vlna veder v září
Nejteplejší září v dějinách meření zažila Francie, Švýcarsko, Německo i Rakousko. Průměrná teplota ve Francii byla letos v září asi o 3,5 °C nad průměrem z let 1991 až 2020 a zároveň nejvyšší od začátku měření v roce 1900. Ve Švýcarsku byly teploty 3,8 °C nad průměrem a zářijové teploty byly nejvyšší od roku 1864.
Rekord padl také v Rakousku, kde rtuť teploměru pozorují už 257 let či v Německu, kde se měří od roku 1881.
Ve Francii byla letos v září průměrná teplota 21,5 °C a překonala předchozí extrémně teplá září z let 1949 a 1961. Klimatoložka Christine Berneová z Météo-France uvedla, že vlny vedra lze teď kvůli změnám klimatu očekávat od jara prakticky do začátku října. Ve Francii padají teplotní rekordy už 20 měsíců v řadě, napsala agentura AFP.
Podle předběžné bilance Německé meteorologické služby (DWD) bylo září 2023 v Německu nejteplejší od začátku měření v roce 1881. Průměrná teplota činila 17,2 °C, což je o 3,4 °C víc než aktuálně používané referenční období let 1991 až 2020. Dosavadní maximální průměr za září v Německu byl 16,9 °C, který meteorologové naměřili v letech 2006 a 2016, uvedla agentura DPA.
„Výjimečné teploty v letošním rekordním září v Německu jsou dalším důkazem toho, že se nacházíme uprostřed klimatických změn,“ uvedl Tobias Fuchs, vedoucí oddělení klimatu a životního prostředí v DWD. Končící měsíc podle něj byl také druhým nejslunečnějším v dějinách měření a zapsal se i výrazným suchem.
Předběžné výsledky rakouských meteorologů ukazují, že také v této hornaté zemi zažili nejteplejší září v dějinách. Teplota v rakouských nížinách byla ve srovnání s referenčním obdobím o 3,2 °C vyšší a na horách o 4,2 °C vyšší. K rekordu přispělo velmi slunečné počasí i absence studené vlny, napsala rakouská agentura APA.