Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rekordně nízká pocitová teplota. Na severovýchodě USA klesla na 78 pod nulou

Meteorologická observatoř na hoře Mount Washington (4. února 2023) foto: Reuters

Na severovýchod USA se v pátek přihnal silný arktický vítr, který způsobil extrémní ochlazení. Pocitová teplota na hoře Mount Washington ve státě New Hampshire klesla až na minus 78 stupňů Celsia. Podle meteorologů se jedná o studenou frontu, která se objeví pouze jednou za generaci.
  18:13aktualizováno  18:21

Národní meteorologická služba (NWS) podle agentury Reuters uvedla, že mrazy budou trvat relativně krátce, ale kombinace ochromujícího chladu a kousavého větru bude představovat životu nebezpečné podmínky až do soboty. Skutečná teplota naměřená na Mount Washington v pátek činila minus 43 stupňů, uvedla BBC.

Podle nadšence do extrémních podmínek Colina McCarthyho takový mráz způsobí člověku omrzliny během jedné minuty, úřady hovoří o době do 10 minut.

Meteorologové vyhlásili kvůli velmi nízké pocitové teplotě, která je vyjádřena indexem wind chill, výstrahu pro většinu státu New York. Dále pak pro oblast Nové Anglie, kde se nacházejí státy Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, New Hampshire, Vermont a Maine. Dohromady se varování týká přibližně 16 milionů lidí.

Kvůli obavám z mrazu byly například v Bostonu a Worcesteru ve státě Massachusetts v pátek uzavřeny školy. U dětí, které do škol chodí pěšky nebo čekají na autobusy, totiž hrozilo riziko podchlazení a omrzlin. Starostka Bostonu Michelle Wuová vyhlásila až do neděle stav nouze a otevřela pro obyvatele „ohřívací centra“, dodává Reuters.

Nynější observatoř na Mount Washingtonu byla založena v roce 1933. Dřívější záznamy ovšem uvádí, že stejně nízká wind chill teplota byla pouze 22. ledna 1885. Toho dne meteorologové naměřili nejnižší teplotu ve státě New Hampshire vůbec, tedy minus 46 stupňů, uvádí NWS.

Klimatolog Brian Brettschneider pro USA Today uvedl, že se pravděpodobně jedná o nejnižší wind chill teplotu, jaká byla kdy ve Spojených státech zaznamenána od doby, kdy s ní meteorologové začali pracovat.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat