Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid v Indii postupuje překvapivě pomalu. Hranice deseti milionů nakažených oproti odhadům pozdě

Svět

  8:23
Dillí - V Indii překročil počet infekcí koronavirem hranici deseti milionů. Stalo se tak mnohem později, než se ještě před měsícem očekávalo, jelikož tempo šíření nákazy zpomaluje, uvedla agentura Reuters. Koronavirus se podle ní šíří pomaleji navzdory faktu, že řada obyvatel země přestává nosit roušky a dodržovat sociální odstupy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

V polovině září asijská země registrovala skoro 98 000 nově potvrzených případů koronaviru denně. V prosinci denní přírůstek nakažených klesl v průměru na 30 000 nakažených. V posledních 24 hodinách indické ministerstvo zdravotnictví oznámilo 25 152 nově prokázaných infekcí a 347 úmrtí spojených s koronavirem.

Indie je po Spojených státech druhou zemí na světě s nejvyšším počtem zaznamenaných případů od začátku epidemie. Celkem se v zemi, kde žije přes 1,3 miliardy lidí, od začátku pandemie prokazatelně infikovalo 10 004 599 osob. Z nich 145 136 v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Země se připravuje na hromadné očkování, zvažuje schválení vakcíny v nouzovém režimu pro preparáty vyvinuté firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, dále společností Pfizer a BioNTech, a také místní firmou Bharat Biotech, píše Reuters.

Někteří odborníci vidí za zpomalením v šíření nákazy možnost, že se u mnoha Indů už přirozeně vytvořily protilátky. Skupina, kterou pověřila vláda vytvářením projekcí založených na matematických modelech, odhaduje, že se už nakazilo 60 procent obyvatel Indie. 

„Pokud je tento model správný, je nepravděpodobné, že přijde druhá vlna, protože jakmile má 60 procent (lidí) imunitu, nic nemůže způsobit další vlnu,“ uvedl Manindra Agraval, jenž je profesorem na Indickém technologickém institutu ve městě Kánpur. Podotkl, že předpovědi modelu je však ještě zapotřebí nezávisle potvrdit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat