6. března 2019 14:14, aktualizováno  14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet migrantů, kteří utíkají do EU z Afriky a Blízkého východu, se snížil na desetinu oproti roku 2015

Uprchlíci ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL Počet migrantů, kteří utíkají do Evropské unie přes Středomoří z Afriky a Blízkého východu, se za poslední tři roky snížil a představuje tak jen asi desetinu rekordního milionového počtu z roku 2015. Uvedla to Evropská komise (EK) ve své zprávě o pokroku v unijním migračním programu. EK ale upozornila, že jsou v této oblasti potřeba další kroky. Mimo jiné vyzvala k dočasným opatřením stran vyloďování migrantů, které na lodích nevládních organizací odmítají některé země vpouštět do přístavů.

„Evropa se již nepotýká s migrační krizí, jakou jsme zažili v roce 2015, ale strukturální problémy přetrvávají,“ komentoval bilanční zprávu místopředseda EK Frans Timmermans. „V budoucnosti musíme pokračovat ve společném přístupu, ale zároveň dokončit reformu unijního azylového systému,“ uvedl k tomu eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v této souvislosti také ocenila, že se daří zachraňovat životy migrantů, kteří se za lepším životem vydávají na vratkých člunech. „Naše spolupráce s Africkou unií a OSN přináší výsledky,“ pochválila unijní kroky Mogheriniová.

Pomohla dohoda EU a Ankarou

S velkou migrační vlnou se EU musela potýkat zejména v roce 2015, kdy dorazil do unie na milion lidí, a to zejména přes Turecko. Mimo jiné díky dohodě EU s Ankarou se podařilo příliv běženců touto cestou téměř zastavit. V posledním roce se ale výrazně zvýšil počet migrantů přicházejících přes západní Středomoří. Podle EK je proto nutné zvýšit podporu pro Maroko a obnovit jednání s touto zemí o zpětném přebírání osob a zjednodušení vízového režimu.

Také migraci na trase z Libye do Itálie se podařilo v posledním roce omezit, EK ale ve zprávě upozornila na nadále otřesné podmínky v zadržovacích centrech v Libyi. Proto je podle ní nutné ve spolupráci s Africkou unií a OSN nadále pracovat na dobrovolných návratech migrantů (od roku 2017 bylo podle EK takto vráceno 37 000 osob) a evakuovat nejzranitelnější osoby ze zadržovacích center.

Loď Aquarius provozují spolu s SOS Méditerranée Lékaři bez hranic.
Uprchlíci na palubě lodi Aquarius.

Komise také vyzvala Evropský parlament (EP) a unijní státy, aby ještě před volbami do EP přijaly její návrh z loňského září na navýšení evropské pobřežní a pohraniční stráže během několika let na 10 000 expertů.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?