23. dubna 2019 7:40, aktualizováno  15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bomby na Srí Lance vybuchly v odvetě za střelbu na Zélandu, ukazuje vyšetřování. Zemřelo 321 lidí

Interiér jednoho z kostelů, ve kterém se v neděli odehrál teroristický útok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér jednoho z kostelů, ve kterém se v neděli odehrál teroristický útok. | foto: Reuters

Kolombo Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters na 321. Podle vyšetřování byly odvetou za březnový útok proti muslimům na Novém Zélandu, uvedl náměstek ministra obrany. Srílanský premiér nevyloučil možnost dalších atentátů. Terčem útoku v neděli měl být podle něj i čtvrtý hotel, ale atentát se nezdařil.

„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k nedělním atentátům v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene.

Novozélandské město Christchurch se minulý měsíc stalo terčem teroristického útoku australského pravicového extremisty, který ve dvou místních mešitách povraždil 50 lidí. Nedělní série atentátů na Srí Lance si vyžádala přes 300 obětí.

Podle jeho informací útoky na Srí Lance spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny. Jednou z nich je národní Tauhíd džamáate, označovaná zkratkou NTJ.

K atentátům se následně v úterý přihlásila teroristická skupina Islámský stát prostřednictvím propagandistické agentury Amak. Tato skupina v posledních letech přijala odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě. Pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz, píše Reuters.

Muži nesou rakev k hromadnému pohřbu obětí nedělních bombových útoků.
Mezi mrtvými jsou i cizinci, včetně Evropanů. „Stále nemáme informace o tom, že...

Policie při pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Mezi nimi je i syrský občan, který je ve vazbě,  aby mohl být vyslechnut. „Byl zatčen po výsleších místních podezřelých,“ uvedl jeden zdroj agentury Reuters. V souvislosti s útoky byli dosud zatčeni pouze Srílančané. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, řekl premiér.

Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Obyvatelé ostrova dnes drželi tři minuty ticha za oběti atentátů, mezi nimiž byly i více než tři desítky cizinců.

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího také například řidič dodávky, kterou údajně atentátníci používali, nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 321 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od úterního půlnoci místního času (pondělních 20:30 SELČ) může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

Srílanský prezident Maithripala Sirisena vyhlásil na úterý státní smutek za oběti nedělních útoků. Vlajky byly staženy na půl žerdi, obchody s alkoholem jsou zavřené a rádio a televize musí s ohledem na smutek upravit své hudební pořady, uvedla agentura AFP.

Obyvatelé Srí Lanky v úterý také uctili třemi minutami ticha památku lidí, kteří při atentátech zemřeli. Země se ponořila do ticha v 8:30 místního času (5:00 SELČ), tedy v okamžiku, kdy před dvěma dny otřásla kostelem svatého Antonína v Kolombu první exploze.

V kostele svatého Antonína se v úterý ráno shromáždily desítky lidí se svíčkami v rukou k tiché modlitbě. Po třech minutách se věřící začali modlit nahlas. O zhruba 30 kilometrů severněji v kostele svatého Šebestiána v Negombu, který byl v neděli terčem dalšího z útoků, v úterý začal hromadný pohřeb zemřelých.

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Podle expertů rozsah a provedení útoků naznačuje, že pachatelé byli napojeni na některou z velkých zahraničních teroristických skupin. Zdroje z amerických tajných služeb uvedly, že atentáty nesou charakteristické stopy teroristů z organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury AP srílanské bezpečnostní složky 11. dubna varovaly, že místní extremistická skupina plánuje teroristický útok na „významné kostely“ v zemi. Vláda vyčítá prezidentovi, že bezpečnostní složky, které spadají pod jeho pravomoc, o hrozbě útoků věděly, ale nezabránily jim. Premiér Ranil Vikremasinghe, který s prezidentem vede dlouhodobě spor, prý o hrozbě nebyl informován.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!