15. října 2017 10:38, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet mrtvých po útoku v Mogadišu stoupl na 189. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

Syrská armáda odnáší jednoho ze svých kolegů od místa, kde explodovalo auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrská armáda odnáší jednoho ze svých kolegů od místa, kde explodovalo auto. | foto: Reuters

MOGADIŠO Počet mrtvých po sobotních útocích v somálské metropoli Mogadišu vystoupil na 189, oznámila v neděli policie a nemocniční zdroje. Podle agentury DPA už počet obětí dokonce přesáhl 230, zraněných je více než 300. Somálské úřady uvedly, že jde o nejtragičtější útok, jaký byl v zemi kdy spáchán.

Vláda zatím oficiální bilanci počtu obětí nezveřejnila, policejní údaje se často liší. Podle agentury AFP někteří pozůstalí své mrtvé rovnou pohřbívají, údaje z jednotlivých nemocnic navíc podléhají ústřední evidenci jen nahodile. Premiér Hassan Ali Khayre ale řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek.

Nejvážnější byla exploze nákladního auta v oblasti poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. Později byl spáchán druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Podle očitých svědků mohutná exploze poškodila nebo zničila část hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan. Betonové budovy se zhroutily, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná děla dospělých i dětí, uvedla agentura AP. Trosky prohledávají záchranáři ve snaze nalézt další mrtvé nebo zraněné.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda. Starosta Mogadiša ale v naléhavé výzvě požádal obyvatele města, aby v dárcovství krve neustávali.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida a mimo jiné usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz