15. října 2017 21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet mrtvých při požárech v Kalifornii stoupl na 40. Stovky lidí se pohřešují

Kalifornský hasič prochází plameny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalifornský hasič prochází plameny. | foto: ČTK

SACRAMENTO Už 40 lidí zahynulo podle nové bilance při lesních požárech na severu Kalifornie. Hoří tam od minulého víkendu a evakuováno muselo být už 100 tisíc osob. Pohřešovány jsou stovky lidí, které jako nezvěstné většinou nahlásili jejich příbuzní či přátelé. Úřady se domnívají, že většina z nich o sobě pouze nedala vědět, ale jsou v pořádku.

Předpokládá se nicméně, že počet mrtvých se ještě zvýší, uvedla v neděli agentura Reuters.

Oheň zatím zničil vše na ploše 88 tisí  hektarů. Přesto podle agentury Reuters hasičům svitla naděje. Dva ze tří nejzuřivějších požárů se podařilo v okresu Sonoma z poloviny uhasit, skrz husté kotouče dýmu se v neděli na několika místech objevilo modré nebe. Začíná pomáhat i počasí: silný vítr se částečně utišil, i když žádné dešťové srážky na obzoru nejsou. Pršet podle meteorologů nebude přinejmenším do středy.

V okresu Mendocino severně od města Santa Rosa byl evakuační příkaz odvolán a někteří obyvatelé zasažených oblastí se v průběhu neděle dokonce začali vracet domů. Úřady ale vydaly varování, že příkaz odejít a uchýlit se do bezpečí může být kdykoli znovu vydán.

Stále je mnoho nezvěstných

Hasiči v současné době bojují s 16 velkými požáry v oblasti severně od San Franciska. Nejhůře postižen je okres Sonoma, který registruje 22 obětí a nadále také asi 220 nezvěstných. Během soboty muselo být evakuováno 3000 lidí ze Santa Rosy a z nedalekého města Sonoma dalších 250. V Santa Rose srovnaly plameny se zemí celé čtvrti.

Dva muži z kalifornského města Santa Rosa obhlíží škody způsobené požárem.
Evakuace. Obyvatelé Kalifornie odnáší své věci.

V malebném městečku Calistoga, které se nachází v údolí Napa a kam turisté jezdí za ochutnávkami vína a horkými prameny, bylo evakuováno všech 5000 obyvatel. Městečko, kterému podle všeho hrozila zkáza, zachránil fakt, že silný vítr se na poslední chvíli obrátil a začal vát směrem od města. Starosta Chris Canning ale varoval, že Calistoga ještě nemá vyhráno, protože vítr se zase může otočit nepříznivým směrem.

S plameny bojuje přes 10 tisíc hasičů, jimž na některých místech pomáhají i vězni pod dohledem vězeňských dozorců. Vězni například hloubí příkopy, které mají zabránit postupu ohně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz