10. února 2017 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí domácího násilí v Rusku se trojnásobně zvýšil. Může za to nový zákon

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Po schválení zákona zmírňujícího postih za domácí násilí se počet rodinných incidentů v ruském Jekatěrinburgu zvýšil téměř trojnásobně. Na svém blogu to napsal starosta čtvrtého největšího ruského města Jevgenij Rojzman. Kontroverzní zákon prezident Vladimir Putin podepsal počátkem tohoto týdne.

Podle nového znění zákona činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost, budou považovány za přestupek. Jako trestný čin bude u téhož pachatele hodnocen až druhý takový případ. Podle kritiků zákon nahrává tyranským členům domácnosti a odrazuje oběti od nahlášení konfliktu.

Statistika z prvních dnů platnosti novely podle jekatěrinburské radnice kritické názory podporuje. Zatímco do minulého týdne vyjížděla tamní policie denně ke zhruba 130 takovým případům, v tomto týdnu je to 350 incidentů denně. „Mezi lidmi vznikl dojem, že co se dřív nesmělo, nyní už se smí,“ podotkl starosta.

V Rusku podle zprávy OSN z roku 2010 každoročně zemře po útoku manžela či jiného příbuzného 14 000 žen. Každoročně je pak fyzicky napadeno 26 000 dětí, 2000 z nich se uchýlí k sebevraždě, 10 000 k útěku z domova. Na úřady se o pomoc obrací jenom čtyřicet procent napadených žen.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz