8. června 2018 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí erupce sopky v Guatemale dosáhl 109, dalších 200 lidí se stále pohřešuje

Vojáci střeží oblasti blízko vulkánu Fuego. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci střeží oblasti blízko vulkánu Fuego. | foto: Reuters

GUATEMALA Počet obětí erupce guatemalské sopky Volcán de Fuego překročil stovku a nyní je potvrzených mrtvých 109. Informoval o tom ve čtvrtek guatemalský Národní forenzní ústav (Inacif). Tragická bilance pravděpodobně zdaleka není konečná. Pohřešováno je odhadem dalších zhruba 200 lidí, uvedla agentura AP.

Nedělní erupce vulkánu byla podle agentury Reuters nejsilnější za čtyři desetiletí. Záchranáři ve čtvrtek přerušili pátrání po obětech ve zničených vesnicích, což některé obyvatele přimělo k riskantní práci s primitivními nástroji na vlastní pěst.

Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že klimatické podmínky a stále rozžhavený vulkanický materiál ohrožují záchranáře. V úvahu je třeba brát i skutečnost, že od erupce už uplynulo 72 hodin. Úřady přitom už dříve uváděly, že po takové době je krajně nepravděpodobné, že by mohl v popelu, bahně a sutinách domů někdo přežít. Kromě toho ve středu silně pršelo a půda je nestabilní, zdůraznil mluvčí policie Pablo Castillo.

Guatemalská prokuratura mezitím nařídila vyšetřit, zda byly náležitě dodrženy všechny postupy pro případ mimořádné události. Mnozí obyvatelé se totiž nemohli včas evakuovat.

Úřady vyhlásily kalamitní stav ve třech departementech. V nouzových evakuačních střediscích přebývá kolem 3500 lidí. Guatemalská agentura pro zvládání přírodních katastrof CONRED uvedla, že celkem erupce sopky postihla 1,7 milionu lidí a přes 12.000 osob muselo být evakuováno.

Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe, jehož jméno zní v překladu ohnivá sopka, explodoval v neděli a rychle začal do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Nejvíce postižené jsou osady Los Lotes a El Rodeo.

ČTK