1. září 2017 7:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Bílý dům požádá Kongres o finanční pomoc

Evakuace rodin: zachránit sebe, děti i psy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace rodin: zachránit sebe, děti i psy. | foto: Reuters

HOUSTON Počet obětí hurikánu Harvey vzrostl na 39. Informovala o tom v noci na pátek agentura AP, podle níž bylo nahlášeno sedm nových úmrtí souvisejících s přechodem bouře texaský okres Harris, do něhož patří město Houston a okolí. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31.

Jen v samotném okrese Harris registrují úřady 25 úmrtí souvisejících s hurikánem a místní pohřební ústavy jsou blízko k naplnění svých kapacit.

Houstonští hasiči a záchranáři prohledávají domy v zatopených oblastech a pátrají po několika desítkách lidí, které jejich blízcí pohřešují. Podle šéfa hasičů Sama Peny by mohlo být pátrání dokončeno ještě během pátku.

Žádost Kongresu

Bílý dům požádá Kongres o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. Informovala o tom agentura AP, podle níž má jít pouze o zlomek celkově potřebné částky. Žádost by podle jednoho z vládních činitelů měla být do Kongresu odeslána ještě v pátek.

Obě komory amerického zákonodárného sboru budou patrně o schválení pomoci pro Texas a Louisianu hlasovat příští týden.

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 tisíc domů. Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 tisíc žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Experti odhadují, že celkové náklady na obnovu zasažených území přesáhnou 120 miliard dolarů, na které vyšla federální pokladnu likvidace následků hurikánu Katrina v roce 2005.

Rodina evakuuje potřebné věci a zachraňuje i psa.
Vystrašení psi - i tak vypadají fotky z Houstonu, kde řádí hurikán Harvey.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz