Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Počet obětí koronaviru ve Spojených státech přesáhl 5000. Podle Trumpa čeká USA několik strašných týdnů

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru (v pozadí stojí viceprezident Mike Pence). foto: Reuters

Washington - Podle posledních statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaze koronavirem ve Spojených státech podlehlo už více než 5000 lidí, celkem jich je 5119. Nakazilo se 216 515 osob. Nejhůře zasaženým místem je New York, kde zemřelo přes 1370 lidí. Kvůli epidemii koronaviru čeká Spojené státy několik strašných týdnů, upozornil prezident Donald Trump. Uvedl také, že uvažuje o plánu zastavit lety do nejvíce postižených oblastí.
  7:25aktualizováno  12:18

„Rozhodně o tom uvažujeme, ale jak to jednou uděláte, opravdu tvrdě zasáhnete odvětví, které je zoufale potřebné,“ připustil Trump.

Šéf Bílého domu také řekl, že nevyhlásí karanténu na celém území USA, protože počty nakažených se v jednotlivých amerických státech liší. Vysvětloval také, že když se dozvěděl o „závažnosti“ nového typu koronaviru, přestal 

Nakažených ve státě New York přibylo za den 8000. Je jich víc než v pevninské Číně

nákazu přirovnávat ke chřipce, jak to dělal v prvním období pandemie. „A je to tak nakažlivé. Ještě nikdo neviděl nic takového, kdy to (koronavirus) zničehonic mají velké skupiny lidí, které jen byly v přítomnosti někoho (nakaženého),“ uvedl.

Britská BBC na svých internetových stránkách uvádí, že nařízení, aby zůstali co nejvíce doma, se nyní týká více než 75 % Američanů.

Nejpostiženější je stát New York se zhruba 75 000 nakaženými, konkrétně pak jeho stejnojmenné město s více než 47 000 případy.

Za státem New York s výrazným odstupem následuje sousední New Jersey, kde je okolo 19 000 lidí s nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Výraznými ohnisky infekce v USA, jak je patrno ze statistik vládního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jsou státy Kalifornie, Michigan, Massachusetts, Florida, Illinois, Louisiana, Washington a Pensylvánie. Počet případů je zde v rozmezí 5000 až 10 000.

Naopak Severní a Jižní Dakota, Nebraska, Wyoming, Montana či Aljaška s Havají patří k méně postiženým státům, infikovaných je zde zhruba do 200.

USA dochází zdravotnický materiál

List The Washington Post napsal, že federální vládě docházejí zásoby ochranných zdravotnických prostředků. Soupeří o ně jak federální úřady, tak vlády jednotlivých amerických států.

Ruský letoun naložený desítkami tun zdravotnického materiálu určeného na pomoc Spojeným státům bojujícím s epidemií koronaviru ve středu odpoledne místního času (pozdě večer SELČ) přistál na letišti v New Yorku. Informovala o tom agentura Reuters, která ruskou humanitární pomoc Američanům označila za skvělý marketingový tah ze strany šéfa Kremlu Vladimira Putina.

Americký prezident Donald Trump, jehož administrativa se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů a ochranných pomůcek, Putinovu nabídku pomoci přijal v pondělí. Reuters připomíná, že jde o nebývalou věc, protože to Spojené státy obvykle poskytují pomoc zemím postiženým nějakou pohromou, spíše než aby ji samy přijímaly.

Nejmenovaný činitel ve Washingtonu potvrdil, že zásilka je přímým výsledkem Trumpova telefonátu s Putinem. Obsahuje podle něho 60 tun zdravotnického materiálu, jako jsou plicní ventilátory, respirátory nebo roušky. Dodal, že tyto věci budou zkontrolovány, jestli jsou v souladu s americkými předpisy týkajícími se kvality.

„Nic tu není k vidění. Pouze ruský vojenský letoun přistávající na letišti Johna F. Kennedyho se 60 tunami zdravotnického materiálu na podporu amerického boje s koronavirem. Jde o mistrný propagandistický tah v situaci, kdy naše vláda opouští roli Spojených států coby vůdce v globální krizi,“ okomentoval ruskou pomoc Brett McGurk, bývalý americký diplomat, který pracoval pro Trumpa i dva předešlé americké prezidenty.

Ve státě Connecticut na severovýchodě Spojených států zemřelo šestiměsíční dítě a stalo se tak zřejmě nejmladší obětí nemoci COVID-19 v USA. Podle modelů americké vlády by kvůli koronaviru mohlo ve Spojených státech umřít 100 000 až 240 000 lidí.

Trum ztrácí podporu veřejnosti

Americký prezident Donald Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, jeho kroky nyní považuje za správné 40 % Američanů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu portálu Politico a společnosti Morning Consult, podle kterého si 47 % respondentů myslí, že prezident nedělá dost k zastavení infekce.

Ještě před týdnem některé sondáže ukazovaly, že za Trumpovými opatřeními proti infekci stojí většina populace, i když rozdíl nebyl příliš veliký. Například průzkum televize ABC News a listu The Washington Post z minulého týdne udával 51% podporu proti nesouhlasu v podobě 45 %.

Příznivější výsledky než nyní měl v minulých týdnech prezident i v průzkumu Politico/Morning Consult, i když většina s opatřeními šéfa Bílého domu nesouhlasila. Před týdnem byl rozdíl v poměru 45 % proti 41 % a před dvěma týdny 43 % proti a 39 % pro. Server Politico k těmto číslům poznamenal, že pro Trumpa to bylo jisté zlepšení, neboť prezidentova práce se po tři roky podle průzkumů většině veřejnosti nelíbí.

Nyní se rozdíl v pohledu veřejnosti na boj proti nákaze podle aktuálního průzkumu zvyšuje. Trump nicméně výtkám čelil od prvních okamžiků, neboť podle kritiků infekci zlehčoval a zemi na ni nepřipravil dostatečně. Prezident mezitím sám uznal, že nákaza je vážnější, než se z počátku zdálo. Změnu postoje Trump vysvětlil novými informacemi, které od expertů dostal.

V neděli prezident prohlásil, že preventivní kroky včetně sociálních a fyzického odstupu bude nutné zachovat do konce dubna, ačkoli předtím chtěl do Velikonoc opatření uvolňovat.

Podle Politico z průzkumů rovněž vyplývá, že mezi Američany roste podpora k tvrdším opatřením, neboť strach veřejnosti z koronaviru stoupá. Nákazy se nyní velmi obává 60 % oslovených, před týdnem to bylo 53 %. Ještě před týdnem uvádělo 18 % respodentů, že infekce do jejich životů velmi zasáhla, nyní se s tím názorem ztotožňuje 41 % účastníků ankety.

Autor: