8. července 2018 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí lodního neštěstí v Thajsku dosáhl 41, dalších 15 lidí se pohřešuje

Lidé zachránění ze ztroskotané lodi. Podle dostupných informací na palubě byli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé zachránění ze ztroskotané lodi. Podle dostupných informací na palubě byli... | foto: ČTK

BANGKOK Na 41 potvrzených mrtvých stoupla bilance čtvrtečního lodního neštěstí u thajského ostrova Pchúket. Dalších 15 osob je nezvěstných. V sobotu úřady hovořily o 38 obětech jednoho z nejhorších neštěstí, které se v Thajsku stalo v nedávné minulosti. Záchranáři se nyní chystají na vyzvednutí turistické lodě, informovala agentura Reuters.

Výletní loď The Phoenix měla na palubě 105 lidí, včetně 93 čínských turistů a 12členné thajské posádky, když šla ve čtvrtek večer ke dnu. Policie v sobotu uvedla, že kapitána plavidla obvinila z nedbalosti s následkem škod, zranění a smrti. Kapitán, jehož totožnost policie neupřesnila, obvinění popírá.

Potápěči ještě v útrobách potopené lodě pátrají po případných přeživších. Zatím se podařilo zachránit 49 lidí. Do pátrání se zapojily i vrtulníky.

Loď Phoenix se asi sedm kilometrů od Pchúketu převrátila na rozbouřeném moři, kdy vlny dosahovaly výšky pěti metrů, a poté klesla do hloubky 40 metrů. Někteří Thajci a také cestovní kanceláře poukázali na to, že loď byla na moři v tak špatném počasí. Čínská vláda požádala o vyšetření příčiny neštěstí.

Cestovní ruch je pro Thajsko významným ekonomickým zdrojem. Příjmy z něj tvoří 12 procent hrubého domácího produktu. Většina návštěvníků přijíždí právě z Číny.

Zachránění turisté ze ztroskotané lodi.
Loď ztroskotala poblíž ostrova Pchúket.

V Thajsku je právě období dešťů, které trvá většinou od května do října a s nímž jsou v pobřežních oblastech spojeny bouře. Právě počasí komplikuje záchranu 13 mladých Thajců, jež voda v červnu uvěznila v jeskyni na severu země.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz