Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet obětí loňského hurikánu na Portoriku se blíží 3000. Původní odhad byl 64 mrtvých

Svět

  8:21
SAN JUAN - Oficiální odhad počtu lidí, kteří zahynuli na Portoriku v důsledku loňského ničivého hurikánu Maria, se vyšplhal z původního odhadu 64 mrtvých na 2975. V úterý to s odvoláním na nově vypracovanou studii oznámil guvernér Portorika Ricardo Rossello. Informovala o tom agentura Reuters. Hurikán Maria se přes karibský ostrov náležející ke Spojeným státům přehnal loni 20. září. Šlo o nejsilnější hurikán, který zasáhl Portoriko, za téměř 90 let.

Záchranáři pomáhají ženě v oblasti zasažené hurikánem. foto: Reuters

Nejnovější odhad týkající se počtu obětí hurikánu vyplývá ze zprávy, kterou si nechal Rossello vypracovat od expertů z Univerzity George Washingtona.

 Studie se opírá o srovnání počtu úmrtí na Portoriku od září 2017 do února letošního roku s úmrtností v tomto období za normálních podmínek. 

Portoriko se stále snaží opravit svou infrastrukturu a elektrické vedení, které živel značně poničil a požádalo Kongres USA o pomoc ve výši 139 miliard dolarů.

„Dávám příkaz zvýšit oficiální bilanci obětí na 2975,“ uvedl Rossello na tiskové konferenci. „Ačkoliv stále jde o odhad, opírá se o vědu,“ doplnil.

Hurikán Maria změnil obytnou čtvrť v portorické Guayamě v trosky.

Hurikán Maria změnil obytnou čtvrť v portorické Guayamě v trosky.

Ze 3,3 milionu amerických občanů žijících na Portoriku od neštěstí ostrov podle studie opustilo asi osm procent z nich.Mnoho lidí po hurikánu zemřelo v důsledku nedostatku lékařské péče a špinavé vody. V důsledku opakovaných výpadků proudu se zvýšil počet úmrtí lidí s cukrovou a sepsí, píše server BBC s odvoláním na studii.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Pronájem komerčního prostoru, 142m2
Pronájem komerčního prostoru, 142m2

Kolaříkova, Valašské Meziříčí, okres Vsetín
9 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat