Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Počet obětí nehody jihokorejského trajektu stoupl na 150

Svět

  8:10aktualizováno  15:16
SOUL - Záchranáři pokračují ve vyprošťování těl obětí nehody jihokorejského trajektu, jejichž počet ve středu stoupl na 150. Policie zatkla kvůli ztroskotání další dva členy posádky, celkem jich už zadržela 11, uvedla agentura AP. Loď se potopila minulý týden ve středu nedaleko pobřeží Korejského poloostrova. Na palubě v té době bylo 476 lidí, z toho 339 dětí a učitelů na školním výletě.

Záchranáři pokračují ve vyprošťování těl z potopeného trajektu. foto: ČTK

Podle mluvčího záchranářů v posledních hodinách počet obětí rychle vzrostl. Nyní se podle AP vyprošťování patrně zpomalí, neboť potápěči se snaží dostat do prozatím nedostupných částí lodi. Kvůli tomu již začali vybourávat přepážky mezi kajutami.

Vyprošťovací operace je fyzicky i psychicky náročná. Kvůli špatné viditelnosti, která činí jen několik centimetrů, musí potápěči zatopené prostory prohledávat hmatem. Jejich práce je navíc omezena přístupem ke kyslíku. Pokud využívají přívod hadicí, trvá jejich pracovní směna zhruba hodinu, v případě použití kyslíkové bomby se po 20 minutách musí vynořit.

Mizivá naděje na přežití

Nejvíce těl záchranáři objevili na palubách tři a čtyři, a to především na zádi. Týden po nehodě úřady pohřešují ještě přes 150 lidí, avšak naděje na jejich přežití, například ve vzduchových kapsách, je mizivá a každou hodinou klesá.

Konečný počet obětí jednoho z nejhorších neštěstí v moderních jihokorejských dějinách tak s největší pravděpodobností dosáhne tří stovek, většinou studentů.

Zatímco se pozůstalí na břehu modlí, čluny přivážejí další těla utonulých:

Kvůli podezření ze zavinění nehody zatkla policie další dva členy posádky. Většina jejích členů byla totiž mezi 174 lidmi, které se po ztroskotání podařilo zachránit. Celkem se v celách ocitlo 11 lidí odpovědných za řízení lodi.

ČTĚTE TAKÉ:

Prokuratura také provedla několik domovních prohlídek, policisté navštívili dům majitele společnosti Čchonghečin, která potopený trajekt provozovala, a dům jeho syna. V hledáčku úřadů skončil i jistý kostel, na který má rejdařská rodina údajně vazby. Důvodem prohlídek jsou možné finanční nesrovnalosti, neboť po nehodě vyšlo najevo, že majitel společnosti strávil v 90. letech kvůli podvodům čtyři roky za mřížemi, uvedla zpravodajská stanice SkyNews.

Jižní Korea nadále dostává ze zahraničí kondolence. Lítost nad neštěstím vyjádřil také totalitní režim KLDR, který obvykle Soulu adresuje výhrůžky, poznamenal Reuters. Obě země jsou totiž formálně ve válečném stavu, neboť korejská válka z let 1950-53 skončila jen příměřím a ne podpisem řádné mírové smlouvy. "Vyjadřujeme soustrast za pohřešované a mrtvé, mezi kterými jsou i mladí studenti," citovalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení dopis z Pchjongjangu.

Pátrání v okolí potopeného trajektu:

Autoři: ,