Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet obětí tajfunu Haiyan dále roste. Svět se Filipínám snaží pomoci

Svět

  14:16
MANILA - Filipínská vláda v úterý zvýšila oficiální bilanci tajfunu Haiyan na 1744 mrtvých a 2487 zraněných. Podle odhadů bude ale obětí mnohem víc, zřejmě až kolem 10 000. OSN vyzvala dárcovské země, aby shromáždily na pomoc Filipínám 300 milionů dolarů. Záchranné operace v oblasti by měla výrazně podpořit především americká letadlová loď USS George Washington s 5000 vojáky a více než 80 letadly a vrtulníky na palubě, která se v úterý vydala na cestu k souostroví.

V hromadách sutin zůstávají uvězněny stovky mrtvých těl foto: Reuters

Supertajfun Haiyan zasáhl východní část Filipín před čtyřmi dny a nechal za sebou cestu mimořádné zkázy. Do některých oblastí se ještě záchranné týmy vůbec nedostaly. V částech Filipín zůstává přerušená dodávka elektřiny a nefungují mobilní sítě.

Chcete pomoci?

Červený kříž se podílel na evakuaci 125 000 lidí.  Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10 400 000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

 • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

 • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   cervenykriz.eu v sekciPomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

 • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Obrátit se lze rovněž na Charitu ČR:

 • sbírkové konto: č. ú.  55660022/0800, var. s. 133,
 • on-line platební kartou na svet.charita.cz,
 • dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, Charita ČR obdrží 28,50 Kč).

Miliony tun vody, potravin a léků

S velkými nadějemi je na Filipínách očekávána letadlová loď USS George Washington, která v noci na úterý SEČ vyplula z Hongkongu a na souostroví by měla podle Pentagonu dorazit za dva až tři dny. Podobně velké americké plavidlo s vrtulníky schopnými dopravit denně přeživším miliony tun vody, potravin a léků a evakuovat zraněné zachránila množství lidí po asijském cunami v roce 2004, napsala agentura AP. K místu přírodní katastrofy plují podle agentury Reuters i další čtyři lodě amerického námořnictva, stejně tak vysílá jednu ze svých vojenských lodí Británie.

OSN podle agentury AFP vyzvala dárce k pomoci Filipínám. "Zahájíme plán, který se soustředí na zajištění potravin, přístřešků, zdravotní pomoc, hygienu, odstraňování trosek a ochranu těch nejzranitelnějších. Tento plán vyžaduje 301 milionů dolarů," uvedla šéfka humanitárního programu OSN Valerie Amosová. OSN již dříve oznámila, že vyčlenila se svého nouzového fondu 25 milionů dolarů. Miliony dolarů už se zavázaly poskytnout USA, Británie, Japonsko, Austrálie a další země. Česko přispěje na pomoc Filipínám čtyřmi miliony korun, které dostane filipínský Červený kříž.

VÍCE ZDE:

Závod o čas

Do postižených oblastí zatím dorazilo minimum z pomoci potřebné pro desetitisíce lidí. Její distribuci navíc komplikuje špatné počasí. V regionu prší a meteorologové očekávají během 72 hodin příchod nové tropické bouře či tajfunu, uvedl zpravodajský server BBC News. V nejhůře postiženém městě Tacloban zoufalí lidé rabují obchody. Vláda proto do ulic vyslala obrněná vozidla a stovky vojáků a podle agentury AFP byl ve městě vyhlášen noční zákaz vycházení.

Podle české ambasády by všichni Češi na Filipínách měli být v pořádku. "Dva Češi, které jsme hledali a neměli jsme spojení, se ozvali, takže v současné době víme o všech, co jsou registrovaní, že jsou v pořádku a nikdo pomoc nepotřebuje," uvedl český velvyslanec Josef Rychtar. Jak dodal, ambasáda je v kontaktu s Českým červeným křížem, s Člověkem v tísni a ministerstvem zahraničí, které má v úterý odsouhlasit finanční pomoc tajfunem zasažené oblasti. "Zítra přijedou lidé z Člověka v tísni, takže jim budeme rovněž pomáhat," doplnil Rychtar. Člověk v tísni vysílá na Filipíny tříčlenný tým, který se chce zaměřit i na oblasti, jež nejsou ve středu mediálního zájmu, jako je například východ ostrova Samar a město Guiuan, které leželo jako první v dráze tajfunu. Na místo má dorazit ve čtvrtek.

Humanitární pomoc pro Filipíny

 • OSN uvolnila 25 milionů dolarů ze svého nouzového fondu na potraviny, materiál pro stavbu provizorních přístřešků, domácí a hygienické potřeby, poskytování zdravotnických služeb a dodávky pitné vody.
 • USA slíbily 20 milionů dolarů jako okamžitou pomoc. Na Filipíny rovněž vyplula letadlová loď USS George Washington, jejíchž 80 vrtulníků a letadel bude přepravovat tuny pomoci. Na souostroví má dorazit za dva až tři dny.
 • EU vyčlenila 13 milionů eur (17,4 milionu dolarů) na rekonstrukci zdevastovaných regionů. Prioritou má být obnova dodávek pitné vody, elektřiny a fungování zdravotnických služeb.
 • Británie daruje deset milionů liber (asi 16 milionů dolarů) na humanitární podporu. Vypravuje také jedno plavidlo královského námořnictva a jeden nákladní letoun královského letectva.
 • Austrálie oznámila pomoc ve výši deseti milionů australských dolarů (9,4 milionu amerických dolarů). V tom je zahrnuta i činnost nouzového lékařského týmu a pomoc australským nevládním organizacím, které podnikají bezprostřední akce k záchraně životů postižených.
 • Japonsko dá deset milionů dolarů a posílá na Filipíny 25členný humanitární tým složený hlavně z lékařů.
 • Spojené arabské emiráty dají deset milionů dolarů.
 • Jižní Korea přispěje pěti miliony dolarů a pošle 40členný humanitární tým.
 • Kanada slíbila darovat až pět milionů dolarů na podporu humanitárních organizací, které pomáhají obětem tajfunu.
 • Světový program pro výživu (WFP) vyčlenil na pomoc dva miliony dolarů. Na souostroví posílá 44 tun vysoce energetických sušenek, které stačí na výživu pro 132 000 lidí na den, a komunikační zařízení.
 • Dětský fond OSN (UNICEF) posílá 66 tun nejnutnějších potřeb v hodnotě 1,3 milionu dolarů. Zásilka zahrnující tablety na čištění vody, mýdla, lékařské potřeby, nepromokavé plachty a potravinové doplňky by měla dorazit v úterý.
 • Organizace Lékaři bez hranic posiluje svoje týmy na místě o dalších 50 lidí, včetně zdravotnického personálu, logistiků a psychologů. Lékaři bez hranic také posílají do oblasti 329 tun lékařských a hygienických potřeb a stanů. Do konce dnešního dne mají na Filipínách přistát čtyři letadla Lékařů bez hranic s pomocí.
 • Česká republika poskytne na okamžitou humanitární pomoc čtyři miliony korun, které dostane filipínský Červený kříž.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!