3. září 2018 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí útoku na základnu nigerijské armády vzrostl na čtyřicet osm

Ofenziva proti Boko Haram. Čadský voják prochází kolem opuštěného obrněného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ofenziva proti Boko Haram. Čadský voják prochází kolem opuštěného obrněného... | foto: Reuters

Maiduguri Na 48 se zvýšil počet obětí čtvrtečního útoku islamistů na vojenskou základnu na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na zdroje v nigerijské armádě o tom v pondělí informovala agentura AFP. Původní bilance byla 30 mrtvých vojáků. K útoku se v pátek přihlásil Islámský stát v západní Africe (ISWA), což je skupina, která se v roce 2016 oddělila od teroristické organizace Boko Haram.

Islamisté zaútočili na základnu ve vesnici Zari nedaleko hranice s Nigerem. Agentura Reuters už dříve napsala, že se jednalo o jeden z největších letošních útoků svého druhu.

„V tuto chvíli jsme nalezli těla 48 vojáků,“ řekl AFP pod podmínkou zachování anonymity voják sloužící v Zari. Další z nich tuto bilanci potvrdil a zároveň naznačil, že dalších 20 vojáků utrpělo zranění.

Podle zdroje Reuters trval boj asi dvě hodiny, než povstalce zahnaly armádní stíhačky. „Jejich palebná síla byla tak velká, že jednotky byly donuceny dočasně se stáhnout, než dorazily posily,“ řekl jeden z důstojníků. Podle armády zaznamenali ozbrojenci „několik“ ztrát na životech a přišli také o dvě terénní vozidla.

Útoky přibývají

Útoky ISWA na nigerijské vojáky podle AFP v poslední době rapidně přibývají, zatímco na civilisty cílí ozbrojenci málokdy. Minulou středu skupina v prohlášení uvedla, že zabila vícero příslušníků ozbrojených sil na základně u obce Arge v oblasti Čadského jezera. Na začátku srpna povstalci zabili 17 vojáků při útoku na stanoviště u obce Garunda, která se nachází asi 30 kilometrů od Zari.

V čele ISWA stojí Abou Mosab Al Barnaoui, který se v roce 2016 rozešel s vůdcem Boko Haram Abubakarem Shekauem. Povstání Boko Haram s cílem vytvořit islámský chalífát začalo na severovýchodě Nigérie v roce 2009 a od té doby si podle Reuters vyžádalo přes 30.000 životů.

Čtvrteční útok svědčí o složitosti vládní snahy zabezpečit severovýchod země. Nigérii čekají v únoru prezidentské volby a podle Reuters je pravděpodobné, že bezpečnost bude ústředním tématem předvolební kampaně. O zvolení se bude ucházet také stávající prezident a někdejší generál Muhammadu Buhari, který v roce 2015 vyhrál volby se slibem islamistické povstání potřít.

Armádě se sice ve stejném roce podařilo obnovit kontrolu nad většinou území ovládanou do té doby Boko Haram, následná opakovaná prohlášení o porážce radikálů se však ukázala jako předčasná. V červnu převzal velení nad tažením proti islamistům již čtvrtý velitel za 14 měsíců.

ČTK