15. ledna 2017 8:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí záplav v Thajsku stoupl na 40. Obvyklé sucho vystřídaly trvalé deště

Rozsáhlé záplavy na jihu Thajska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsáhlé záplavy na jihu Thajska | foto: ČTK

BANGKOK Počet obětí záplav na jihu Thajska stoupl na 40 a v regionu, který se zaměřuje na produkci kaučuku a turistiku, se očekávají v příštích dnech další deště. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace úřadu pro prevenci a zmírňování následků katastrof.

Trvalé deště přišly v období, které je obvykle obdobím sucha, a vyvolaly záplavy na celém jihu. Přerušily silniční i železniční spojení, ohrožují zemědělskou úrodu a týkají se asi 1,6 milionu lidí.

„Nejhorší není za námi. Očekáváme tento týden další déšť, zatímco úklidové práce pokračují v místech, kde voda ustoupila,“ řekl agentuře Reuters šéf úřadu Chatchai Promlert. Meteorologický úřad na svých internetových stránkách uvedl, že další déšť má přijít v pondělí.

Období dešťů je v Thajsku obvykle od června do listopadu. Záplavy, které začaly 1. ledna, přišly po neobvykle silných deštích v této sezoně.

Thajsko je jedním z nejdůležitějších producentů přírodního kaučuku. Podle místních úřadů bude letošní produkce kvůli povodním o deset procent nižší.

Povodně jsou v zemi obvyklé v období dešťů. Leden je tradičně měsíc se slunečným a jasným počasím a hlavní turistickou sezonou.

Nejhorší povodně za půl století zažilo Thajsko v roce 2011, kdy silné deště začaly v červenci v severních regionech. Povodně zaplavily třetinu země, zabily více než 900 osob a ochromily místní průmysl.

ČTK
p. vojvodík El nino. 10:56 15.1.2017

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz