11. února 2018 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí zemětřesení na Tchaj-wanu vzrostl na 15. Těla nalezli v sutinách domu

Sanitka u zhroucené budovy po zemětřesení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka u zhroucené budovy po zemětřesení. | foto: Reuters

TCHAJ-PEJ Počet obětí úterního zemětřesení na Tchaj-wanu dosáhl 15 po nalezení dalších tří těl v sutinách částečně zříceného domu v turistickém městě Chua-lien. Informovali o tom v sobotu místní záchranáři. Další dva lidé se stále pohřešují. Pátrání po nich však v sobotu přerušily další otřesy o síle 4,3 stupně.

Od více než šestistupňového zemětřesení z úterního večera bylo do sobotního odpoledne v regionu zaznamenáno více než 280 následných otřesů.

Velká část mrtvých byla nalezena v troskách budovy Yunmen Cuiti Building v Chua-lien. Právě tam záchranáři v sobotu našli těla 12letého chlapce, muže a ženy. Také zbývající pohřešovaní by měli být ve stejné lokalitě.

Dvanáctipodlažní výšková budova se po zemětřesení nebezpečně naklonila, protože spodní čtyři patra se zhroutila, informovala tchaj-wanská agentura CNA. V této části budovy byl také hotel, v němž se ubytovaly některé z obětí.

Inženýři měří zhroucené trosky budovy.
Zhroucená budova po zemětřesení ve městě Chua-lien na Taiwanu.

Pobřežní město Chua-lien na východě ostrova bylo zvlášť silně zasaženo. Nejméně 280 lidí bylo zraněno, včetně dvou občanů České republiky. Jeden ze zraněných leží v nemocnici v kritickém stavu, uvedli dále v sobotu záchranáři.

V Chua-lien se částečně zřítily čtyři vícepatrové budovy. Místní prokuratura v pátek oznámila, že přezkoumá, zda ke zřícení nepřispělo lidské pochybení.

Zemětřesení menší síly jsou na Tchaj-wanu poměrně častá. Otřesy půdy o síle 7,6 stupně si zde v roce 1999 vyžádaly více než 2400 lidských obětí. Poškozeno nebo zcela zničeno bylo tehdy 50 tisíc budov.

ČTK