Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí zemětřesení v Albánii vzrostl na 30, města vylekal nový silný otřes

Albánii v úterý postihlo nejsilnější zemětřesení za posledních několik desítek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albánii v úterý postihlo nejsilnější zemětřesení za posledních několik desítek... | foto: ČTK

TIRANA Počet obětí silného zemětřesení, které v úterý časně ráno postihlo Albánii, už vzrostl na 30, informovalo ve středu večer ministerstvo obrany. Bilance patrně stále není konečná, protože je mnoho těžce zraněných a pod troskami domů mohou být další lidé. Několik albánských měst odpoledne vylekal další silný následný otřes.

Země drží státní smutek k uctění památky obětí. V nejvíc postižených místech, obci Thumanë a přístavu Drač, vyhlásil premiér Edi Rama na 30 dnů stav nouze.

Údaj o obětích na životech se zvyšuje s postupným odklízením trosek a vyprošťováním těl - během středy jich bylo pět. Podle zatím nejaktuálnější informace úřadů jsou mrtvých tři desítky. Ministryně obrany Olta Xhaçka přitom bez bližšího upřesnění uvedla, že jsou mezi nimi minimálně tři děti. 

Obavy Albánců ve středu vyvolal nový silný otřes, k němuž podle albánského geofyzikálního ústavu došlo v 15:45 SEČ. Jeho intenzita dosáhla 5,6 stupně a záchranné práce byly kvůli němu na několik minut přerušeny, napsala agentura ATA. Od ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý časně ráno, už seizmologové zaznamenali více než 530 následných záchvěvů různé síly. 

Záchranáři, mezi nimiž jsou týmy z několika zemí, pracovali celou noc a v troskách budov dál pátrají po zavalených lidech, a to i za pomoci bezpilotních letadel, psů a těžké techniky. Zatím se jim podařilo vyprostit 46 přeživších. Agentura Reuters napsala, že italští záchranáři bojují o život šestičlenné rodiny, včetně velmi malých dvojčat, která uvízla pod rozvalinami svého zříceného domu. 

Stále se neví, kolik lidí ještě může být pod horami suti. Nicméně podle ministerstva obrany se v nejvíce postižených místech pohřešují dvě desítky lidí. Panují obavy, že úterní neštěstí překoná smutnou bilanci zemětřesení z roku 1979, kdy zemřelo 40 lidí. 

„Mám další příbuzné, ale nevím, kde jsou. Zda jsou naživu, anebo zemřeli,“ řekl agentuře Reuters Adrian Muci z Thumanë. Dodal, že šest jeho příbuzných zemřelo pod troskami dvou budov a že jeho vlastní dům se málem zřítil. „Už nikdy nebudu moci žít ve svém domě,“ řekl. 

Záchranáři v Thumanë podle reportéra AFP ve středu ráno našli těla manželů Pellumba a Celiky Grekuových, jejichž syn Saimir byl ještě v úterý z trosek vyproštěn živý, ale v noci zemřel v nemocnici. „Je to strašné,“ neskrývala pohnutí sousedka. Saimir byl podle ní u rodičů jen na návštěvě, přijel ze zahraničí. O kousek dál záchranáři vyprostili mrtvolu mladého muže z jiné zhroucené budovy, v jejichž troskách dál pátrají po dívce. 

Albánii v úterý postihlo nejsilnější zemětřesení za posledních několik desítek...
Lidé se natahují pro deky nabízené dobrovolníky.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let, podle jednoho albánského seizmologa bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Americká geologická služba USGS uvádí, že mělo sílu 6,4 stupně. Kromě Albánie byly otřesy patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka. 

Na místě pohromy podle AFP pomáhá 200 specialistů a kynologů z Itálie, Řecka a Francie. 

Více než 650 lidí utrpělo zranění; podle ministerstva obrany je nejméně devět osob v kritickém stavu. Tisíce lidí přišly kvůli zemětřesení o přístřeší. Noc přečkali ve stanech, postavených na stadionu v Drači nebo přímo na ulicích Thumanë. 

Zemětřesení také na Balkáně

V sousedním Řecku zasáhlo ve středu ráno ostrov Kréta zemětřesení, které mělo podle Evropského středomořského seizmologického centra sílu šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o zraněných ani o větších škodách.

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí. 

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!