Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Počet obětí zřejmě přesáhne 11 tisíc. Hrozí další silné zemětřesení

Svět

  10:22aktualizováno  22:37
TOKIO - Počet lidí, kteří zahynuli v Japonsku v důsledku zemětřesení a přívalové vlny tsunami, zřejmě přesáhne 11 tisíc. Japonský premiér Naoto Kan tuto živelní pohromu označil za nejhorší krizi v Japonsku od druhé světové války. Japonský meteorologický úřad také varoval před dalšími otřesy.

Japonsko postihlo ničivé zemětřesení a tsunami. foto: ČTK

Jen v přístavním městě Minamisanriku v prefektuře Mijagi policie označila za pravděpodobně mrtvé 10.000 obyvatel, kteří byli od soboty pohřešováni. V dalších částech země úřady zatím evidují téměř 1600 mrtvých.

Pohřešovány jsou oficiálně stovky lidí v dalších oblastech a jejich počet rovněž stoupá. Jen v prefektuře Fukušima, rovněž na severovýchodě, je nezvěstných 1167 lidí. Počet zraněných v celém Japonsku byl zatím stanoven na 1570.

Minamisanriku, nejpostiženější město vlnou tsunami

Úřady také uvádějí, že přívalová vlna zcela zničila nebo poškodila na 12.250 obytných domů a dalších budov. Podle zdrojů z OSN bylo evakuováno 690.000 lidí, z nichž se nejméně 200.000 uchýlilo do provizorních přístřešků. Bez elektřiny bylo 5,6 milionu domácností, téměř milion a půl domácností nemá pitnou vodu.

Evakuovaní se podrobují prohlídce, zdali nebyli zasaženi radioaktivitou

Japonská meteorologická služba dnes vydala varování před dalšími možnými otřesy, jež by v příštích třech dnech mohly Japonsko znovu zasáhnout. A mohly by dosáhnout sedmi stupňů Richterovy stupnice nebo ještě více. "Do tří dnů je pravděpodobnost 70procentní, v dalších dnech je 50procentní," uvedla s odvoláním na službu francouzská ambasáda v Tokiu.

Francouzským občanům nedoporučuje cestovat nyní do Japonska a zároveň nabádá Francouze v japonské metropoli, aby město raději opustili. Do nebezpečí zahrnuje i nejistou situaci v několika jaderných elektrárnách, především ve Fukušimě.

Podívejte se, jak tsunami zaplavila město Mijako


S podobnou výzvou, aby teď nejezdili do Japonska, přišla už v sobotu vláda Spojených států. Od pátečního zemětřesení bylo v Japonsku zaznamenáno dalších nejméně 150 následných otřesů o síle od dvou do sedmi stupňů.

Ozvala se i sopka
Na jihu Japonska na ostrově Kjúšú se navíc znovu po několika týdnech probudila sopka Šinmoedake, která začala chrlit kameny a popel. Japonská meteorologická agentura upozornila, že není jasné, zda její aktivita souvisí s pátečním zemětřesením.

V postižených oblastech působí už 100.000 vojáků a záchranářů, kteří prohledávají trosky zřícených budov a zničené automobily a plavidla na stovkách kilometrů pobřeží, aby našli případné přeživší. Ve zdevastovaných oblastech se podařilo zachránit asi 12.000 lidí, ale mrtví a pohřešovaní se tam počítají na tisíce. Podle agentury AFP záchranáři z trosek většinou vyprošťují mrtvé.

Do pátrání a záchranných prací se zapojily se svými speciálně cvičenými psy už i zahraniční týmy - z Evropy, Asie i Austrálie. Vláda oficiálně požádala o pomoc USA i jejich armádní jednotky, které mají v Japonsku základny. Válečná plavidla už dopravila do několika postižených měst potraviny a další potřeby. Některé týmy přiletěly z Nového Zélandu, kde pomáhaly likvidovat následky únorového zemětřesení.

PODÍVEJTE SE:

Internetový server amerického deníku New York Times zveřejnil satelitní snímky, na kterých jsou velmi detailně vidět ničivé účinky páteční tsunami v Japonsku. Na snímky zobrazující japonská města před a po kastrofě se podívejte ZDE (posunujte svislým kurzorem).

Vojenské námořnictvo zachránilo na moři asi 15 kilometrů od japonského břehu šedesátiletého muže, který se dva dny udržel na plovoucí trosce střechy svého domku. Před příchodem tsunami se sice dal na útěk, pak se však vrátil pro nějaké věci a voda jej dostihla. "Udržel jsem se na kousku střechy a to mě zachránilo," svěřil se záchranářům, kteří jej i přes dobrý zdravotní stav přepravili vrtulníkem do nemocnice.

K nejhůře postiženým místům patří přístav Sendai, kde podobně jako jinde nefungují dodávky vody ani elektřiny. Světlo tu vychází jen z nemocnice, která má vlastní generátor. Ve vstupní hale našlo azyl asi 50 postižených.

Nemocnice ale brzy nebude mít potraviny ani pro pacienty. Největší výrobce instantních nudlí v zemi už připravuje distribuci asi milionu balíčků s touto potravinou, která v Japonsku patří k základním, pro postižené. Chystá se také rozmisťovat pojízdné kuchyně fungující na plyn a vybavené i vodními rezervoáry, kde bude možné nudle vařit.

Jak předejít největším škodám? Japonci jsou na zemětřesení připravení. Na tsunami ale už méně

Na severovýchod vypravuje 360.000 lahví s vodou společnost vyrábějící nápoje. Pitnou vodu a vlastní zdroje potravy ale nemají podle odhadů miliony lidí.

Filharmonici odehráli v Tokiu úspěšný koncert
Japonský premiér Naoto Kan vyzval obyvatelstvo, aby se tváří v tvář největší katastrofě od druhé světové války spojilo při obnově. Upozornil, že hrozí rozsáhlé výpadky proudu především kvůli vážné situaci v jaderných elektrárnách postižených živlem. Energetická společnost Tepco bude dodávat elektřinu postupně s cílenými "rotačními" výpadky, aby se bez proudu neocitly některé oblasti nečekaně.

Navzdory tragédii, jež je patrná i v Tokiu, zde Česká filharmonie odehrála velmi úspěšný koncert. "Potlesk ve stoje trval téměř deset minut a na hudebníky čekala po koncertě spousta posluchačů, aby jim osobně blahopřála," popsal atmosféru ředitel ČF David Mareček. Poslední dva plánované koncerty, které se měly v rámci turné konat v Kawasaki a Sendai, musely být kvůli následkům zemětřesení zrušeny.

ZÁKLADNÍ FAKTA

ČAS A MÍSTO: Zemětřesení vypuklo na severovýchodě Japonska v pátek 11. března ve 14:46 místního času (6:46 SEČ). Hlavní otřes měl sílu 8,9 stupně Richterovy stupnice, trval dvě minuty a byl pátý nejsilnější na světě od roku 1900.

Země se pak otřásala ještě několik hodin, přičemž některé z následných otřesů přesahovaly sedmý stupeň. Ohnisko bylo 130 kilometrů východně od přístavního města Sendai v hloubce 24 kilometrů.

TSUNAMI: Zemětřesení vyvolalo vlnu cunami, která dosahovala výšky až deseti metrů. Vlny zasáhly prakticky celé východní pobřeží ostrova Honšú. Nejhůře postiženým místem je prefektura Mijagi a její přístavní metropole Sendai.

Tunami zasáhla také americké břehy fakticky v celé délce, způsobila však jen omezené škody a vyžádala si zřejmě jeden lidský život.

POČET OBĚTÍ: Podle oficiálních údajů bylo do nedělního poledne SEČ napočítáno přes 1400 mrtvých a 1570 raněných, podle odhadů ale může skutečný počet překročit 11.000.

EVAKUACE: Podle OSN bylo evakuováno 690.000 lidí, asi 5,6 milionu domácností je bez elektřiny a 1,5 milionu bez vody. Na záchranných pracích se podílí 100.000 vojáků a záchranářů.

ŠKODY: Podle společnosti AIR Worldwide by japonská přírodní katastrofa mohla stát pojišťovny skoro 35 miliard dolarů (610 miliard korun). Je to ale jen zlomek napáchaných škod.

OBAVY Z ELEKTRÁREN: Poškozena byla jaderná elektrárna Fukušima 1., kde se v sobotu po výbuchu zřítila část budovy reaktoru. Ten údajně nebyl poškozen, ale kvůli poruše chladícího systému se začal přehřívat. Týž den se problémy vyskytly i na jaderné elektrárně Fukušima 2. V neděli se ve Fukušimi 1 začal přehřívat další reaktor. Kromě toho byl první, tedy nejnižší stupeň stavu ohrožení vyhlášen v jaderné elektrárně Onagawa. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu v Fukušimě na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod a z oblasti kolem elektráren bylo evakuováno přes 170.000 obyvatel. Kvůli možnému ozáření bylo zatím hospitalizováno 190 osob.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!