21. března 2016 18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet Rusů žijících v chudobě stoupl o 20 procent. Může za to ropa i sankce

„Hypotéka ve valutách - genocida Rusů“. Lidé v Moskvě protestují kvůli vážným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Hypotéka ve valutách - genocida Rusů“. Lidé v Moskvě protestují kvůli vážným... | foto: Reuters

MOSKVA Počet obyvatel Ruska žijících v chudobě se v loňském roce zvýšil téměř o dvacet procent na 19,2 milionu. To odpovídá asi třinácti procentům populace. Vyplývá to z pondělních údajů ruského statistického úřadu. Oficiální hranicí chudoby v Rusku je měsíční příjem 9662 rublů (3420 korun).

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Hrubý domácí produkt Ruska (HDP) se loni kvůli levné ropě a hospodářským sankcím propadl o 3,7 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize.

Mezinárodní měnový fond v lednu předpověděl, že ruská ekonomika letos klesne o procento. Zhoršil tak svou říjnovou prognózu, podle které na letošek očekával pokles HDP o 0,6 procenta. Na příští rok fond počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by mělo činit jedno procento.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…