Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA a Británii se počet nových obětí mírně snížil. Itálie zažila nejnižší nárůst obětí za posledních 24 dnů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Londýn/Madrid/Amsterdam/Washington D.C./Řím/Bratislava Bilance nových obětí v Británii se lehce zlepšila, za poslední den zemřelo 737 lidí. Ve Španělsku mají dalších 619 obětí koronaviru, což je o stovku více, než oznámily úřady v sobotu, kdy byl tento údaj nejnižší za skoro tři týdny. Počty nových případů nákazy jsou v neděli ale o 700 nižší oproti sobotě. Ve Spojených státech zemřelo na nákazu koronavirem za uplynulých 24 hodin 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni.

V britských nemocnicích zemřelo dalších 737 lidí a počet obětí koronaviru v království tak vzrostl na 10 612. Jde o nejmenší nárůst za poslední dny, v předchozích dvou dnech vždy zemřelo více než 900 pacientů, uvedla agentura Reuters.

Z jednotlivých částí království hlásí nejvíce nových obětí Anglie - 657. Jak informovaly tamní úřady, z tohoto počtu bylo jen 42 pacientů ve věku mezi 30 a 98 lety, kteří neměli žádné předchozí zdravotní problémy.

Do nedělního rána bylo v celé zemi provedeno 352 974 testů na koronavirus. Testováno bylo 282 374 lidí, z nichž 84 279 mělo pozitivní výsledek.

Jak zdůraznil ministr zdravotnictví Matt Hancock, britský zdravotnický systém v současné době není „zahlcený“. Země má nyní k dispozici 2295 lůžek na jednotkách intenzivní péče a 9775 ventilátorů. Do práce se rovněž vrátilo přes 5000 bývalých zaměstnanců zdravotnického systému NHS.

Ve Španělsku bylo dosud v potvrzeno 166 019 nakažených koronavirem, z toho skoro 17 000 lidí zemřelo a 62 391 se uzdravilo, uvedlo v neděli ministerstvo zdravotnictví.

Španělský premiér Pedro Sánchez k nové bilanci řekl, že čísla z posledních dnů ukazují, že země začíná postupně dostávat epidemii pod kontrolu. Odmítl nicméně hovořit o zmírnění omezení volného pohybu. Sánchez vyzval Španěly, kteří začnou příští týden chodit do práce, by buď jezdili autem, nebo v hromadné dopravě nosili roušky.

Španělsko je v počtu nakažených koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po Spojených státech, v počtu obětí je třetí po USA a Itálii.

zdravotníci na Manhattanu přijímají potlesk od hasičských kolegů.
Požárníci tleskají svým zdravotnickým kolegům za odváděnou práci během...

V Itálii počet obětí nemoci covid-19 za 24 hodin vzrostl o 431, což je nejnižší mezidenní nárůst od 19. března. V sobotu Řím vykázal 619 mrtvých. Informovala o tom italská civilní ochrana. Celkově už země registruje 19.899 obětí pandemie, což je nejvíce na světě po Spojených státech.

Obdobně klesl denní počet pozitivně testovaných na koronavirus, a to na 4092 nových případů ze 4694 ohlášených v sobotu. Celkem byl dosud v Itálii koronavirus zjištěn u 156.363 lidí. Tento počet převyšují jen Spojené státy a Španělsko.

Pozitivní zprávou je, že se v Itálii už devátý den za sebou snižuje počet nemocných na jednotkách intenzivní péče - naposledy na 3343 ze sobotních 3381 pacientů.

V prázdné milánské katedrále v neděli lidem sužovaným pandemií po celém světě zazpíval Andrea Bocelli. Koncert, který italský tenor na schodech před dómem uzavřel skladbou Amazing Grace, streamovala platforma YouTube. Milán je hlavním městem Lombardie, italského regionu, který se nejvíce potýká s dopady koronaviru.

V pátek italský premiér rozhodl, že omezení pohybu v zemi bude prodlouženo do 3. května. Itálie je co do počtu obětí nejhůře zasaženou zemí v Evropě. Počty nově pozitivně testovaných i obětí tu dosáhly vrcholu koncem března a od té doby klesají. Pokles však není tak strmý, jak doufali mnozí Italové, kteří jsou již měsíc v karanténě.

Ve Spojených státech na nákazu koronavirem za uplynulých 24 hodin zemřelo 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni. Uvedla to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje celosvětově. Celkový počet obětí nemoci covid-19 v zemi podle JHU činí 20 608, počet případů nákazy pak přesáhl 530 000, čímž jsou USA nejpostiženější zemí světa.

V pátek se USA zároveň staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí. dPodle Univerzity Johnse Hopkinse jich za 24 hodin nemoci covid-19 podlehlo 2108.

Nejvíce postiženou oblastí v zemi je stát New York, odkud pochází zhruba polovina zemřelých. Ale nákaza začíná pronikat i na americký středozápad do velkých měst, jako je Chicago. Na nemoc covid-19 zemřelo podle agentury AP dvacet čtyři obyvatel pečovatelského domu ve státě Indiana na východě USA a 14 lidí v pečovatelském domě v Iowě v centrální části Spojených států. V Chicagu zřizují márnici, která bude přechodně schopna pojmout přes 2000 těl.

V Nizozemsku se vyléčila 107letá žena

V Nizozemsku počet potvrzených případů nákazy v přesáhl 25 000. Mrtvých přibylo o 94 na 2737, uvedl v neděli ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM). Denní nárůst počtu infikovaných i obětí se již několikátý den po sobě snížil, pomohlo nejspíš dodržování odstupu a snížení množství sociálních kontaktů mezi lidmi, uvedla agentura Reuters.

Podle nizozemského ústavu narostl počet nakažených koronavirem za posledních 24 hodin o 1188. Celkem je tak v zemi již 25 587 infikovaných. O den dříve hlásily úřady 1316 nově nakažených a 132 úmrtí, v pátek pak 1335 infikovaných a 115 obětí.

Média tento týden informovala i o jednom příběhu se šťastným koncem - z nákazy koronavirem se v Nizozemsku zotavila 107letá žena. Cornelia Rasová onemocněla 17. března, den po svých 107. narozeninách, poté, co navštívila bohoslužbu s dalšími obyvateli domova pro seniory na ostrově Goeree-Overflakkee nedaleko Rotterdamu. Koronavirus se následně prokázal u ní a u dalších 40 účastníků bohoslužby.

Ve Francii počet obětí koronaviru vzrostl za posledních 24 hodin o 561 na celkových 14 393, uvedly tiskové agentury s odvoláním na francouzské úřady. Celkem se dosud nakazilo 95 403 lidí.

Po celém zemi je nyní v nemocnicích 31 826 pacientů nakažených koronavirem; 1688 z nich bylo hospitalizováno od soboty. Na jednotkách intenzivní péče se nachází 6845 pacientů. Počet těchto osob, které jsou v nejkritičtějším stavu, přitom již čtvrtý den po sobě poklesl, uvedl francouzský deník Le Figaro.

„Poslední údaje potvrzují, že epidemie v naší zemi pokračuje dynamickým způsobem a že nás těžce zasáhne,“ uvedlo francouzské ministerstvo zdravotnictví. Jak nicméně dodalo, nejrůznější opatření včetně udržování sociálního odstupu a co nejmenších kontaktů mezi lidmi již přinášejí první výsledky.

Denní nárůstek počtu obětí, který zahrnuje mrtvé z nemocnic i domovů důchodců, je nejnižší od začátku dubna. O den dříve to bylo o 635 oproti nedělním 561. Úřady nicméně vyzvaly obyvatele Francie, aby zůstali ostražití, protože nemocnice a jednotky intenzivní péče stále přijímají velké množství infikovaných.

Na Slovensku za sobotu přibylo 14 nových případů nákazy koronavirem, celkem tak úřady registrují 742 infikovaných. Informovalo o tom v neděli ministerstvo zdravotnictví. V zemi až do pondělní půlnoci platí omezení volného pohybu osob, které vláda zavedla v souvislosti s velikonočními svátky.

Aktuálně je podle slovenských médií hospitalizovaných 119 pacientů, přičemž testy koronavirus potvrdily u 46 z nich. V dalších 73 případech čekají zdravotníci na výsledky testů. Třiadvacet lidí se dosud vyléčilo, nemoci covid-19 podlehly na Slovensku dvě osoby.

V Německu počet potvrzených případů koronavirové nákazy vzrostl za posledních 24 hodin o 2821 na 120 479. V zemi zemřelo dalších 129 lidí s nemocí covid-19, a dohromady tak je obětí nákazy už 2673. Informoval o tom v neděli německý Institut Roberta Kocha.

Počet nakažených se tak již druhý den po sobě snížil. Předtím se čtyři dny za sebou zvyšoval. Nižší je i počet mrtvých - předchozí den jich zemřelo 171.

Kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek prohlásila, že nejnovější koronavirový vývoj v zemi dává důvod k opatrnému optimismu. Není podle ní nutné zpřísňovat opatření v boji proti nákaze, s pandemií ale bude spolková republika žít ještě dlouho.

V Rusku se koronavirus za posledních 24 hodin nově potvrdil u dalších 2186 lidí, počet nakažených v zemi tak stoupl na 15 770. Jedná se o nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku pandemie v zemi, informovala agentura TASS. Zatím rekordní počet nakažených země hlásila za čtvrtek, kdy během 24 hodin přibylo 1786 infikovaných.

Nemoci covid-19 nově v Rusku podlehlo 24 osob, celková bilance obětí je 130. Ruské nemocnice do neděle propustily 1045 lidí, 246 z nich v posledních dnech. Koronavirus zasáhl 82 ruských regionů z celkových 85, nové případy jich eviduje 52. Velká část nově nakažených připadá na oblast hlavního města Moskvy, kde se dosud potvrdilo 10 158 případů. Podle nedělní bilance testy koronavirus nově prokázaly u 1306 obyvatel metropole. Téměř polovina z nově nakažených je mladší 45 let, 3,5 procenta tvoří děti.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová v neděli naznačila, že kvůli zavedeným bezpečnostním opatřením bude odložena vojenská přehlídka na počest vítězství ve druhé světové válce, která se tradičně koná 9. května. Tuto možnost již dříve připustili další zástupci ruských úřadů, oficiální rozhodnutí však zatím oznámeno nebylo.

V Polsku se nákaza nově potvrdila u 318 lidí, celkem se tak počet potvrzených případů v zemi vyšplhal na 6674. Onemocnění covid-19 podlehlo dalších 24 osob a celková bilance obětí je 232, informovalo v neděli polské ministerstvo zdravotnictví. Zemřelí byli ve věku 32 až 94 let, všichni podle ministerstva trpěli i jinými nemocemi.

Nové případy nákazy jsou hlášené ve všech 16 polských vojvodstvích. Nejpostiženějším regionem v Polsku je nadále Mazovské vojvodství, které tvoří hlavní město Varšava a okolí.

Polsko první případ nákazy koronavirem oznámilo 4. března. Pacient, který se léčil v nemocnici ve městě Zielona Góra, byl již propuštěn, píše agentura PAP. Polsko 20. března vyhlásilo stav epidemie a 31. března zavedlo omezení volného pohybu obyvatel.

V Íránu počet nakažených koronavirem za posledních 24 hodin vzrostl na 71 686, testy virus nově potvrdily u 1657 lidí. S odvoláním na nedělní prohlášení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Země nově eviduje 117 obětí, nemoci covid-19 tak podlehlo již 4474 pacientů.

Írán je nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí a patří mezi první desítku států s nejvyšším počtem potvrzených případů viru SARS-CoV-2. Na asijském kontinentů má více nakažených pouze Čína.

Islámská republika v sobotu otevřela některé podniky a úřady, íránský prezident Hasan Rúhání však obyvatele vyzval, aby nadále důsledně dodržovali opatření, která mají zabránit šíření viru. Zdravotnické úřady si již dříve opakovaně stěžovaly, že Íránci vládní nařízení ignorují, což by mohlo vést ke druhé vlně epidemie v zemi.

Čína hlásí 99 nových případů, většina je ze zahraničí

Pevninská Čína oznámila 99 nových případů nákazy koronavirem, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu dni. 97 infikovaných jsou lidé, kteří přicestovali z ciziny, informovala agentura Reuters.

Čínská národní zdravotní komise ve svém prohlášení rovněž uvedla, že kromě toho zachytila virus u dalších 63 lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky nemoci covid-19. V sobotu bylo nově hlášeno 34 takových případů, v pátek 47. Dohromady se v pevninské Číně, do níž se nepočítá Hongkong a Macao, nakazilo již 82 052 lidí. K neděli nepřibyli žádní noví mrtví - počet obětí nákazy tak zůstává na čísle 3339.

Počet potvrzených nově infikovaných v Číně v poslední době střídavě stoupá a klesá, výkyvy jsou ale jen v řádu desítek. Většinou jde podle čínských úřadů o takzvané importované případy.

Thajsko oznámilo 33 nově infikovaných, čímž se počet případů zvýšil na celkových 2551. Zemřeli také tři další lidé, počet obětí tak nyní činí 38.

Severní Korea, která dosud neohlásila jediný případ koronaviru na svém území, chce ještě více zpřísnit opatření proti šíření nákazy. Vyzvalo k tomu vedení státu. Místní tisková agentura KCNA uvedla, že infekce je překážkou ekonomické výstavby země a že KLDR si díky přísným karanténním opatřením zachovává velice stabilní situaci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...