Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pochod gayů v Bělehradě: zatýkání, sto raněných i násilí na novinářích

Demonstrace v Bělehradě, zraněno bylo více než 40 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Bělehradě, zraněno bylo více než 40 lidí | foto: ČTK

BĚLEHRAD Při střetech srbské policie s radikálními demonstranty proti pochodu homosexuálů byla v Bělehradě zraněna více než stovka lidí, většina z nich byli policisté. Zhruba sto protestujících policie zatkla. Podle agentury Reuters muselo být ošetřeno na 90 strážců zákona, přičemž dva z nich jsou prý zraněni vážně. Podle agentury AP bylo také zraněno 17 civilistů.

Stovky protestujících skandovaly "smrt homosexuálům" a házely na strážce pořádku kamení, cihly a skleněné lahve. Poškodily několik aut, výloh obchodů a zapálily nejméně jedno policejní auto. Několik Molotovových koktejlů hodili demonstranti na ústředí prozápadní Demokratické strany a zapálili tím garáž budovy.

Přestože přivolaná protipožární jednotka oheň brzy uhasila, podle
místopředsedy strany a ministra obrany Dragana Šutanovace vyhořela část archivu, sklad a telefonní ústředna. Na budovu se podle něj i střílelo. Šlo prý o útok na "evropskou cestu Srbska" a na demokratické hodnoty. "Je to smutný den pro Srbsko. Je tohle Bělehrad nebo divoký západ?" poznamenal. "Je nejvyšší čas, abychom se vypořádali demokratickým způsobem pomocí soudů s těm, kteří se nazývají členy vlasteneckých organizací," dodal ministr.

"Tyhle výtržnosti samozřejmě nemají nic společného s průvodem gayů nebo jakýmikoliv morálními hodnotami," prohlásila mluvčí Demokratické strany.

Pochod gayů v Bělehradě

"Jde o gangy výtržníků, které musí být tvrdě potrestány," řekla na adresu protestujících. Mezi těmi byly podle agentury AP zejména skupiny mladých fotbalových fanoušků, do kterých pronikli i neonacisté a členové dalších extremistických skupin. Policisté, kterých bylo do akce nasazeno asi 5000, na rozehnání výtržníků použili slzný plyn a obrněná vozidla.

Ultranacionalistické skupiny chtěly gaye fotit
"Město je v obležení despotickou policií a podivíny. Nebudeme s nimi
bojovat zdrcující silou. Náš čas, abychom srovnali účty, ale přijde,"
prohlásil třicetiletý skinhead Nebojša, který se s ostatními sešel již v
6:00 místního času. Ultranacionalistické skupiny dříve prohlásily, že budou fotit účastníky pochodu, kterých má být asi 1000, a jejich snímky zveřejní na internetu.

Demonstrace proti průvodu homosexuálů se v Bělehradě uskutečnila už v sobotu. Zúčastnilo se jí asi 8000 protestujících, kteří vykřikovali hesla na ochranu rodinných hodnot a požadovali zrušení dnešního průvodu.

Pochod gayů v Bělehradě

Samotný pochod homosexuálů, kterého se zúčastnilo asi 1000 až 1500 lidí, se obešel bez násilností. K přítomným, shromážděným v parku v uzavřeném centru Bělehradu, promluvil Vincent Degert ze zastoupení Evropské unie v Srbsku. "Jsme tu, abychom oslavili tento velmi důležitý den ... abychom oslavili hodnoty tolerance, svobody vyjadřování a shromažďování," řekl davu, který mával duhovými vlajkami.

Útoky na Ženy v černém i na novináře
Činitelé jedné z nemocnic dnes uvedli, že skupina mladých mužů v noci napadla bělehradské ústředí organizace na ochranu ženských práv - Ženy v černém.

Při útoku prý pátrali po homosexuálech a zranili jednu z aktivistek. Americké Rádio Svobodná Evropa informovalo o napadení reportéra Jamese Kirchicka, který dostal úder do hlavy, když fotografoval skupinu protestujících. Pode rádia byl v ranních hodinách zraněn také jeden z organizátorů pochodu Slobodan Stojanovič, kterého neznámí útočníci zbili. Stojanovič byl převezen do nemocnice a je mimo nebezpečí života.

Pro tradičně konzervativní balkánskou společnost je složité smířit se s otevřenou homosexualitou, píše Reuters. Podle průzkumů veřejného mínění asi 60 procent Srbů homosexualitu odmítá a jedna třetina tvrdí, že je připravena použít násilí, aby přerušila veřejné akce homosexuálů.

Při posledním průvodu gayů v Bělehradě v roce 2001 utrpěly zranění desítky aktivistů a policistů, když je napadli nacionalisté, neonacisté a fotbaloví výtržníci. Loňský pochod byl na poslední chvíli zrušen kvůli obavám, že policie nebude schopna demonstranty ochránit. Řada pozorovatelů i proto dnešní průvod hodnotí jako zkoušku srbské připravenosti stát se moderní, otevřenou společností.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...