11. listopadu 2017 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pochodu krajní pravice ve Varšavě se zúčastnilo 60 tisíc lidí

Demonstranté ve Varšavě na Den nezávislosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranté ve Varšavě na Den nezávislosti. | foto: Reuters

VARŠAVA Tradičního pochodu nacionalistů Varšavou na svátek nezávislosti se v sobotu podle policie zúčastnilo na 60 tisíc lidí. V polské metropoli se konala i menší protidemonstrace, informovala v sobotu večer agentura AP. Sobotní varšavský pochod byl jednou z mnoha akcí, které se v Polsku konaly při příležitosti obnovení Polska po 1. světové válce.

Polský prezident Andrzej Duda se předtím účastnil oficiální slavnosti s kladením věnců u hrobu neznámého vojína. Pozvání k účasti na oslavách přijal i předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.

Demonstranté ve Varšavě na Den nezávisloti Polska.
Demonstranté s vlajkami ve Varšavě v Den nezávislosti.

Právě pochod krajní pravice se však v posledních letech stal nejviditelnější událostí provázející státní svátek. Někteří účastníci sobotní průvodu podle AP projevovali sympatie vůči xenofobním myšlenkám. „Bílá Evropa bratrských národů,“ stálo na jednom z transparentů. Jeden z demonstrantů dokonce v rozhovoru se státní televizí TVP řekl, že si přeje, aby „bylo židovstvo odstaveno od moci“.

Pochod se konal pod heslem „Chceme boha“, což jsou slova ze staré polské náboženské písně. Řečníci brojili proti liberálům a hájili křesťanské hodnoty. Mnozí účastníci manifestace nesli polské vlajky, jiní zapalovali bengálské ohně.

Akce polských radikálů se zúčastnili i hosté ze zahraničí, například známá osobnost britské krajně pravicové scény Tommy Robinson a lídr italské neofašistické strany Nová síla (Forza Nuova) Roberto Fiore.

Vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost se pochodu přímo neúčastnila, ale televize TVP akci označila za „velký pochod vlastenců“.

Ve Varšavě se v sobotu rovněž uskutečnila protidemonstrace, která však byla rozsahem menší než pochod pravičáků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz