30. srpna 2017 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počítače německých úřadů neumí ‚oddat‘ homosexuální pár, úředníci budou muset měnit pohlaví

Manželství lidí stejného pohlaví - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželství lidí stejného pohlaví - ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Rychlé schválení manželského svazku dvou lidí stejného pohlaví v Německu způsobilo problémy registračním systémům a úředníkům. Ti budou muset zadávat nepravdivé informace o pohlaví jednoho z manželů, jinak by systém svazek nepřijal. Zatím není naprogramován tak, aby vyhověl novému zákonu.

Německé registrační systémy na úřadech po celé zemi nebudou v termínu schopny zvládnout legalizaci uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví, oznámily v pondělí berlínské orgány.

Až nový zákon vstoupí 1. října v platnost, software registrů neumožní úředníkům vložit do systému dva lidi stejného pohlaví v jedno manželství, uvedla německá zpravodajská agentura DPA a deník Berliner Morgenpost.

Manželství lidí stejného pohlaví bylo v Německu spontánně legalizováno v červenci poté, co německá kancléřka Angela Merkelová povolila členům vládnoucí křesťanské demokratické strany (CDU) hlasovat podle svého svědomí. CDU se v minulosti postavila proti udělení manželských práv homosexuálním párům. Napsal server dw.com.

Návrh zákona byl schválen během dní, kdy Merkelová měnila politiku své strany. Správní instituce ale nebyly schopné na krok rychle reagovat.

Předpokládalo se, že systémy budou zaostávat pouze v Berlíně, ale německé ministerstvo vnitra v pondělí potvrdilo, že se jedná o celostátní problém. Dodalo, že vývojáři softwaru dostávali v minulosti devět měsíců na to, aby aktualizovali systém.

Prague Pride
Účastníci pochodu na Václavském náměstí.

Bude trvat více než rok, než dojde k aktualizaci softwaru tak, aby umožnil dva lidi stejného pohlaví registrovat v jedno manželství. Do té doby budou úředníci nuceni přiřadit v systému jednomu z manželů neodpovídající pohlaví, tak aby mohl být svazek zaregistrován.

To odsoudila větev berlínské Lesbická a Homosexuální Federace, největší organizace zabývající se právy LGBT v zemi. „Je trapné, že v 21. století způsobila malá změna takové problémy,“ řekl mluvčí Jörg Steinert.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!